Hamas pristao na oslobađanje 10 zarobljenika kako bi se osigurao dotok pomoći i zaustavila agresija

Tahir Nunu

IslamBosna.ba – Visoki zvaničnik Hamasa, Tahir en-Nunu, izjavio je da je pokret pokazao “visok stepen fleksibilnosti” tokom tekućih pregovora u Dohi, uz posredovanje više međunarodnih strana. Prema njegovim riječima, Hamas je prihvatio prijedlog o oslobađanju 10 izraelskih zarobljenika koji se nalaze u Pojasu Gaze, kao čin koji bi omogućio slobodan dotok humanitarne pomoći i zaustavljanje okupacione agresije.

U razgovoru za Al Jazeeru, en-Nunu je naglasio da trenutna runda pregovora nosi velike izazove, ali da Hamas ostaje čvrst u pogledu ključnih uvjeta za bilo kakav sporazum s okupacionom silom, prije svega potpunog povlačenja iz Pojasa Gaze i sveobuhvatnog prekida agresije.

Također je naglasio važnost međunarodnih garancija, potvrdivši da Sjedinjene Američke Države posjeduju stvarne instrumente pritiska na Izrael za okončanje rata, ako postoji politička volja.

U glavnom gradu Katara, Dohi, trenutno se vodi nova runda indirektnih pregovora između delegacije Hamasa i izraelske delegacije, s ciljem rasprave o pojedinostima sporazuma koji bi osigurao prekid vatre u Pojasu Gaze, koji traje od 7. oktobra 2023.

Trenutni pregovori

U vezi sa novim razvojem događaja koji je naveo pokret da prihvati najnoviji prijedlog o prekidu vatre, jedan od lidera Hamasa je naglasio da se svaka pregovaračka inicijativa pokreta zasniva na interesima palestinskog naroda i njegovim najvišim ciljevima, pojasnivši da upravo to predstavlja glavni motiv u svim pregovaračkim detaljima.

Tahir en-Nunu je dodao da je, u skladu s tim principima, pokret prihvatio najnoviji prijedlog i pokazao neophodnu fleksibilnost “u cilju zaštite našeg naroda, zaustavljanja zločina genocida, te omogućavanja slobodnog i dostojanstvenog priliva humanitarne pomoći, sve do potpunog okončanja rata.”

Lider Hamasa je pojasnio da je upravo njihovo fleksibilno postupanje prema prijedlozima posrednika omogućilo početak ove runde pregovora, uključujući i činjenicu da je “Hamas pristao na oslobađanje 10 izraelskih zarobljenika koji se nalaze u Pojasu Gaze kako bi se osigurao nesmetan priliv pomoći i zaustavilo djelovanje agresije protiv našeg naroda u Gazi.”

Govoreći o trenutnom napretku u pregovorima, en-Nunu je u izjavi za Al Jazeeru naglasio da Hamas učestvuje u veoma teškoj rundi pregovora, u kojoj se raspravlja o dvije ključne teme:

  • Slobodan i dostojanstven pristup humanitarnoj pomoći bez uplitanja izraelske okupacije, te bez nametanja mehanizama koji bi ponižavali palestinski narod, podrivali njegovo dostojanstvo ili doprinosili prinudnom raseljavanju i demografskoj manipulaciji.
  • Definisanje okupacionih linija povlačenja u prvoj fazi na način koji ne ugrožava živote građana niti njihovu budućnost, uz pripremu za drugu fazu pregovora i osiguranje nužnih međunarodnih garancija za njen početak.

Garancije

Govoreći o neophodnim garancijama za uspjeh ovih pregovora i faza koje će ih slijediti, en-Nunu je izjavio da Hamas cijeni napore posrednika koji nastoje premostiti razlike i omogućiti postizanje sporazuma koji bi okončao rat. No, istovremeno je naglasio da je “jedina strana koja može nametnuti prekid rata izraelskoj okupaciji upravo Sjedinjene Američke Države.”

Hamasov predstavnik je posebno istakao da Washington pruža Izraelu političku i medijsku zaštitu, kao i podršku potrebnu za nastavak rata na Gazu. Ipak, ako bi SAD pokazale političku volju, to bi predstavljalo dovoljnu garanciju da Izrael bude prisiljen da se pridržava bilo kojeg postignutog sporazuma.

Naglasio je da upravo Sjedinjene Države “mogu natjerati Izrael da prekine ovaj rat i agresiju. Ukoliko postoji politička volja i stvarna garancija od strane SAD-a, uvjereni smo da ćemo uspjeti okončati ovaj rat.”

Dva ključna uvjeta

Na pitanje o uvjetima koje Hamas postavlja za prihvatanje bilo kakvog sporazuma, en-Nunu je pojasnio da su sveobuhvatni prekid rata i potpuno povlačenje okupacionih snaga iz Gaze sastavni dio svakog sveobuhvatnog sporazuma s okupacijom.

Dodao je da je Hamas ovaj zahtjev isticao od samog početka: “Govori se o sporazumu koji traje 60 dana, a koji uključuje pregovore o potpunom prekidu vatre i sveukupnom povlačenju iz Pojasa.”

Hamasov lider je zaključio da prva faza dogovora predviđa povlačenje okupacionih snaga na pozicije koje su zauzimale 2. marta ove godine, što bi trebalo otvoriti prostor za nastavak pregovora i prelazak u drugu, sveobuhvatnu fazu sporazuma.

Hamas i izraelska strana su ranije, u januaru 2025. godine, postigli sporazum o prekidu vatre u Gazi, koji je trebao biti realiziran kroz više faza. Prva faza trajala je 42 dana, ali je Izrael poništio sporazum i nastavio napade na Pojas Gaze u martu ove godine.

Kao rezultat ovog kontinuiranog napada, prema podacima Ministarstva zdravstva u Gazi, ubijeno je oko 58.000 ljudi, dok je oko 137.000 osoba ranjeno, a hiljade i dalje nestale pod ruševinama svojih domova.

Osim toga, prema izvještajima Ujedinjenih nacija, više od 2,3 miliona Palestinaca pogođeno je glađu.

IslamBosna.ba