Džebalija u opasnosti: Teška nestašica vode i rizik od epidemija zbog zagađenja

IslamBosna.ba – Upozorenje iz sjevernog dijela Pojasa Gaze dolazi iz opkoljene Džebalije, gdje lokalne vlasti upozoravaju da nestašica čiste vode prijeti životima stanovnika, dok zagađena voda povećava rizik od izbijanja opasnih epidemija.
U saopćenju objavljenom u ponedjeljak, Općina Džebalija navodi da grad doživljava tešku humanitarnu krizu zbog potpunog kolapsa infrastrukture, nestanka goriva, te nemogućnosti rada pumpi i postrojenja za prečišćavanje vode.
“Količine vode koje su trenutno dostupne nisu dovoljne ni za osnovne potrebe stanovništva. Voda je zagađena zbog nedostatka sredstava za filtraciju i dezinfekciju,” navodi se u saopćenju.
Prema informacijama općinskih vlasti, nagli porast broja raseljenih osoba dodatno opterećuje sistem, dok okupacione naredbe za evakuaciju i kontinuirani napadi onemogućavaju tehničkim ekipama rad na terenu.
Zagađenje vode, prema istom izvoru, moglo bi izazvati teške zarazne bolesti poput kolere, hepatitisa, tifusa i proljeva, a u sadašnjim uvjetima zdravstveni sistem nije sposoban odgovoriti na masovno širenje zaraze.
Poziv na hitnu međunarodnu intervenciju
Općina Džebalija apeluje na međunarodnu zajednicu da izvrši hitni pritisak na izraelske okupacione vlasti kako bi prekinule agresiju i dozvolile ulazak goriva i opreme neophodne za rad vodovodnih sistema. Također traže zaštitu za tehničke timove koji riskiraju živote pokušavajući popraviti vitalne sisteme.
Organizacije za ljudska prava i međunarodne humanitarne institucije pozvane su da hitno dostave opremu za dezinfekciju i filtraciju vode, kako bi se spriječio potpuni kolaps zdravstvenih i ekoloških uvjeta.
Podsjećamo, UN-ova agencija UNRWA već je ranije upozorila da nestašica vode u Gazi može dovesti do masovnog pomora stanovništva, jer je vodna infrastruktura sistemski uništena izraelskim bombardovanjem, a zabrana dopreme goriva traje još od marta.
Prema podacima UNRWA-e, samo 40% postrojenja za proizvodnju pitke vode u Gazi je još uvijek operativno. Većina bunara je ostala bez goriva, brojni su van funkcije zbog lokacije u opasnim zonama, a cisterne s vodom više ne uspijevaju doprijeti do stanovništva.
IslamBosna.ba