Dogovor o prekidu vatre u Gazi ugrožen zbog okupacionog odbijanja povlačenja iz Refaha

IslamBosna.ba – Prema ekskluzivnim informacijama do kojih je došao Middle East Eye (MEE), pregovori između Izraela i Hamasa u Dohi suočavaju se s ozbiljnim zastojem. Prema izvorima bliskim palestinskim pregovaračima, dvije ključne tačke i dalje ostaju nepremostive:
- obim izraelskog povlačenja iz Gaze tokom predložene 60-dnevne primirje,
- mehanizam distribucije humanitarne pomoći.
Sjedinjene Američke Države predložile su da se o tim pitanjima raspravlja kasnije, a da se sada fokusira na razmjenu zarobljenika. Međutim, palestinska strana takav prijedlog smatra pokušajem prebacivanja krivice za mogući kolaps pregovora na Hamas.
“To je smišljeno da okrivi Hamas za propast pregovora”, rekao je izvor za MEE.
Refah kao linija razdvajanja
Prema prijedlogu koji Izrael zagovara, vojska bi ostala u većem dijelu Refaha, kao i u “sigurnosnoj zoni” širokoj tri kilometra uz granice Gaze s Izraelom, čime bi se blokirao povratak stotinama hiljada raseljenih Palestinaca. Hamas insistira na povlačenju prema linijama dogovorenim u primirju iz januara, koje je Izrael prekršio u martu.
Izvor iz Hamasa izjavio je: “Netanyahu traži predaju i etničko čišćenje. Neće dobiti ni jedno ni drugo.”
Kontroverzni GHF i “humanitarni grad”
Druga prepreka je insistiranje Izraela da Gaza Humanitarian Foundation (GHF) ostane ključni akter u distribuciji pomoći, uprkos brojnim optužbama za ubistva civila u redovima za hranu.
S ciljem prikrivanja stvarne uloge GHF-a, Izrael je predložio da UN-ov Svjetski program za hranu (WFP) postane formalni nosilac distribucije. Ipak, Hamas strahuje da je to samo formalnost, jer bi GHF ostao prisutan na terenu.
Prema svjedočenjima preživjelih, izraelski okupacioni vojnici i američki plaćenici otvaraju vatru na Palestince koji čekaju pomoć, a dvojica bivših uposlenika firme UG Solutions, koja radi za GHF, potvrdili su te incidente. Prema podacima zdravstvenih vlasti, od kraja maja najmanje 800 Palestinaca ubijeno je na punktovima za distribuciju pomoći, a više od 5.000 ranjeno.
Izrael planira, prema riječima ministra odbrane Yisraela Katza, da tokom primirja izgradi “humanitarni grad” na ruševinama Refaha, gdje bi se premjestili svi Palestinci iz Gaze. Kritičari plan opisuju kao logor koncentracionog tipa, koji bi mogao biti prvi korak ka masovnom raseljavanju cjelokupne populacije Gaze.
“Za Hamas, nastavak rada GHF-a znači pristati na ubijanje”, rekao je izvor. “Ovo nije mehanizam pomoći, već alat za raseljavanje stanovništva.”
Zahtjev za trajni prekid rata
Hamas insistira da 60-dnevno primirje odmah otvori put ka trajnom okončanju rata, što Izrael odbija. Netanyahu sada traži demilitarizaciju Hamasa, što Hamas kategorički odbija, navodeći da oružani otpor ostaje jedino sredstvo pritiska na izraelsku politiku.
Izvor koji je govorio za MEE naveo je sporazum o prekidu vatre u Libanu kao primjer koji, prema njegovim riječima, već pokazuje kako bi Izrael postupio s bilo kojim sporazumom potpisanim s Hamasom.
„U stvarnosti, Izrael je dobio ono što je želio tim sporazumom, demilitarizaciju Hezbollaha južno od rijeke Litani. Sada Izrael postavlja uvjet Libanu za potpunu demilitarizaciju Hezbollaha,“ rekao je izvor.
„Prihvatanje demilitarizacije Hamasa omogućilo bi Izraelu da ostvari svoje planove o etničkom čišćenju Gaze od svih Palestinaca.“
Dodao je da je Hamas ušao u pregovore u Dohi u dobroj vjeri i bio spreman da oslobodi 10 živih izraelskih zarobljenika.
Ali, kako kaže, „Netanyahu ponovo čini sve što može da sabotira sporazum.“
IslamBosna.ba