Deseci ubijenih u okupacionim napadima na Gazu, pogođena područja s raseljenim civilima

IslamBosna.ba – Već 649 dana zaredom traje genocidna ofanziva izraelske okupacione vojske na Pojas Gaze, obilježena ubistvima, razaranjem, prisilnim raseljavanjem i izgladnjivanjem stanovništva. Tokom te brutalne agresije, ubijene su desetine hiljada Palestinaca, hiljade su i dalje nestale ispod ruševina, na ulicama, u masovnim grobnicama i zatvorima gdje su držani u sklopu prisilnih nestanaka nakon kopnene invazije.
Najmanje 37 Palestinaca, uključujući 21 osobu koje su čekale humanitarnu pomoć, ubijeno je u masovnim zračnim udarima izraelskih okupacionih snaga na različite dijelove Pojasa Gaze, saopćili su jutros palestinski zdravstveni izvori. U napadima je ranjeno još više osoba, uključujući djecu.
Izraelska okupaciona vojska ispalila je suzavac na one koji su čekali humanitarnu pomoć, izazvavši smrt i ranjavanja među izgladnjelim civilima.
Jedan od najtežih udara zabilježen je u zoni Mevasi zapadno od Han Junisa, gdje su okupacione letjelice gađale šatore raseljenih osoba, pri čemu su ubijene četiri osobe, među njima dvoje djece, a više ih je ranjeno. Posebno su pogođena područja oko ulice el-Atar, gdje su se nalazile privremene nastambe civila.
U Deir el-Belahu, okupacione snage izvele su napad u kojem su brojni povrijeđeni izvučeni ispod ruševina, dok je u Gazi, u četvrti Sabra, ubijeno dvoje Palestinaca, a nekoliko je ranjeno kada je pogođena jedna kuća.
Ulice Vahda, četvrt Sahaba i područje Tridesete u Gazi također su bili mete zračnih napada, a gađani su i šatori raseljenih, što je izazvalo nove žrtve i povrede među civilima.
U centralnom dijelu Gaze, okupacioni napadi su pogodili toranj Safa u izbjegličkom kampu Nusejrat, pri čemu je ubijen još jedan Palestinac, a više ih je ranjeno.
Prema zvaničnim podacima Ministarstva zdravstva, ukupan broj ubijenih od 7. oktobra 2023. iznosi 58.479, dok je 139.355 osoba ranjeno. Od 18. marta 2025. do danas, broj novih žrtava je 7.656 ubijenih i 27.314 ranjenih.
Ministarstvo upozorava da se i dalje ne zna sudbina brojnih tijela ispod ruševina i na ulicama, jer sanitetske i civilne službe ne mogu do njih doći zbog intenzivnog granatiranja i ruševina.
Zdravstvo pred potpunim kolapsom
Prema riječima Zekarije Ebu Kamera, vršioca dužnosti direktora apoteka, 47% osnovnih lijekova potpuno je nestalo, a 65% medicinskih potrepština nedostaje, što znači da su polovine farmaceutskih usluga potpuno blokirane. Najteže su pogođeni onkološki i hematološki pacijenti, jer 67% lijekova za njihovu terapiju više nije dostupno. Isto važi za hronične bolesnike dijabetičare, osobe s hipertenzijom, srčanim oboljenjima i bubrežnim zatajenjem, koji su prisiljeni koristiti neefikasne zamjene, uz rizik od komplikacija.
Nastavljeno raseljavanje dodatno otežava zdravstveni nadzor, a zabilježen je porast moždanih i srčanih udara.
Direktor bolnice Šifa, dr. Muhamed Ebu Selmija, upozorio je da je zbog nestašice goriva bolnica već obustavila opće usluge, i da prijeti potpuni prestanak rada u narednim satima.
IslamBosna.ba