Da li je bilo zakonito da Francuska, Italija i Grčka dozvole Netanyahuu prelet preko svog zračnog prostora?

IslamBosna.ba – Tri evropske države članice Međunarodnog krivičnog suda (MKS), Francuska, Italija i Grčka, dozvolile su avionu okupacionog premijera i ratnog zločinca Benjamina Netanyahua da preleti njihov zračni prostor uprkos međunarodnoj potjernici zbog ratnih zločina. Pitanje: da li su time prekršile međunarodno pravo?
Dana 7. jula 2025. godine, Netanyahuov avion preletio je iznad Grčke, Italije i Francuske na putu prema Sjedinjenim Američkim Državama. Ovo je bio njegov drugi međunarodni let od kada je Međunarodni krivični sud u Hagu u novembru 2024. izdao nalog za njegovo hapšenje zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u Gazi.
Sve tri zemlje su potpisnice Rimskog statuta, osnivačkog dokumenta MKS-a, koji obavezuje članice da uhapse i izruče osobe za kojima je sud izdao potjernicu ako se nalaze na njihovoj teritoriji.
No, da li to uključuje i prelet zračnog prostora?
“Normalizacija devijantnog ponašanja”
Prema profesoru međunarodnog prava Sergeju Vasiljevu s Otvorenog univerziteta u Nizozemskoj, ove zemlje su stvorile presedan dopuštajući Netanyahuu da koristi njihov zračni prostor.
“One ne samo da prave izuzetak za njega, već aktivno održavaju zračni koridor za bjegunca MKS-a,” rekao je Vasiljev za Middle East Eye.
On smatra da je ovo “normalizacija devijantnog ponašanja među članicama MKS-a”, čime se potkopava duh Rimskog statuta.
Zračni prostor kao teritorij države
Profesor Ben Saul, izvjestilac UN-a i predavač međunarodnog prava u Sidneju, objašnjava da zračni prostor pripada teritoriji države, te se prema međunarodnom pravu tretira isto kao i kopnena teritorija.
Ipak, kako dodaje, Rimski statut eksplicitno ne reguliše prelet zračnog prostora, već se fokusira na fizičko prisustvo na teritoriji. Međutim, prema širem tumačenju prava, države bi mogle, ali nisu obavezne, spriječiti prelet kako bi izbjegle situaciju u kojoj bi bile dužne da hapse.
Francuski diplomatski izvor rekao je da je prelet Netanyahuovog aviona bio “odobren” i “u skladu s međunarodnim pravom”, ali stručnjaci poput Vasiljeva i francuske pravničke organizacije Jurdi osporavaju tu tvrdnju.
Mogućnost zabrane preleta
Stručnjaci tvrde da su Francuska, Italija i Grčka mogle zabraniti prelet Netanyahuu, čime bi izbjegle situaciju u kojoj bi morale da ga hapse zbog potencijalnog vanrednog slijetanja.
“Sve drugo je izbjegavanje iskrene interpretacije Rimskog statuta,” kaže Vasiljev.
Francuski pravnici iz udruženja Jurdi pisali su predsjedniku Macronu da je dopuštanje preleta moglo predstavljati “ozbiljno kršenje” međunarodnih obaveza Francuske.
U slučaju da bi Netanyahuov avion bio prisiljen na vanredno slijetanje, Tokijska konvencija iz 1963. omogućava državi da interveniše i preduzme mjere, uključujući hapšenje, ako je to nužno zbog ispunjavanja međunarodnih obaveza, u ovom slučaju Rimskog statuta.
“Rimski statut zahtijeva hapšenje, a Tokijska konvencija omogućava da se to provede,” objasnio je profesor Saul.
Prema hebrejskim medijima, Netanyahu je namjerno izbjegavao let iznad zemalja koje bi mogle izvršiti nalog za hapšenje, uključujući Irsku, Island i Nizozemsku. Njegovi letovi su produženi za stotine kilometara kako bi se izbjegao rizik.
U aprilu je avion letio dodatnim rutama preko američkih vojnih baza, kako bi spriječio vanredno slijetanje u potencijalno “nepouzdane” MKS članice.
IslamBosna.ba