“Bojim se vratiti kući”: Kanađani koji služe u IDF-u strahuju od istrage za ratne zločine

IslamBosna.ba – Prema izvještaju Times of Israel, izraelski okupacioni vojnici s kanadskim državljanstvom izrazili su strah od hapšenja zbog optužbi za ratne zločine, nakon što su kanadske vlasti pokrenule istragu o kršenjima počinjenim tokom izraelskog rata u Gazi.
Kada je Nati Hubberman, izraelski okupacioni vojnik porijeklom iz Kanade, u martu ponovo dobio svoj telefon nakon višesedmične rezervne službe na sjevernoj fronti, dočekala ga je poplava poruka, piše Times of Israel. Prijatelji su ga upozoravali na internet-stranicu za koju nikada ranije nije čuo: FindIDFSoldiers.net.
„Ljudi su mi pisali: ‘Pazi se, tvoje ime je na toj listi’“, rekao je Hubberman. Stranicu je u februaru pokrenuo Davide Mastracci, kanadski novinar koji je više puta oštro kritikovao Izrael, optužujući ga za „planirani genocid u Gazi“. Cilj stranice bio je identifikacija Kanađana koji su služili u Izraelskim odbrambenim snagama (IDF), bilo u trenutnom ratu, bilo ranije.
U tom trenutku, kaže Hubberman, sve mu se činilo uznemirujuće, ali još uvijek marginalno. No u junu je kanadska Kraljevska konjička policija (RCMP) objavila da jeu pokrenula tzv. „strukturalnu istragu“ u okviru zakona o zločinima protiv čovječnosti i ratnim zločinima.
Ovo je prva istraga te vrste koju su kanadske vlasti pokrenule, a izazvala je veliku zabrinutost među pripadnicima jevrejske zajednice u Kanadi. Istovremeno je porastao i broj incidenata antisemitizma od 7. oktobra 2023.
Policija je naglasila da istraga „nije usmjerena ni na jednu zajednicu niti grupu“, ali za Hubbermana i njegove kolege meta se činila jasnom: Kanađani koji su služili u IDF-u.
„Bilo je zastrašujuće“, rekao je Hubberman, koji ima dvojno državljanstvo i potiče iz Toronta. „Mnogi su se pitali: Da li je sigurno da putujem u Kanadu? Hoće li me uhapsiti na granici?“
Strah i neizvjesnost među rezervistima
Još jedan rezervista IDF-a iz Kanade, koji se identificirao samo kao „N.“ iz straha od pravnih posljedica, odlučio je da ne rizikuje.
Rođen u Calgaryju, N. je proveo gotovo 300 dana na rezervnoj dužnosti, većinom u Gazi. On i Hubberman sada su dio grupe kanadsko-izraelskih vojnika koji se suočavaju s posljedicama istrage koju je Ottawa pokrenula.
„Trebalo je da idem u Kanadu prošle sedmice“, rekao je N. „Ali nakon što je istraga objavljena, uplašio sam se da se vratim kući.“
RCMP je 4. juna saopštio da se radi o „strukturalnoj istrazi” dakle, prikupljanju obavještajnih informacija u skladu sa Zakonom o zločinima protiv čovječnosti i ratnim zločinima Kanade. Nisu podignute nikakve optužnice i policija tvrdi da nije riječ o krivičnoj istrazi. Ipak, ističu da „ne isključuju mogućnost“ krivičnog postupka ukoliko identifikuju počinitelje zločina s vezom prema Kanadi.
Zabrinutost i poruke smirivanja
Vijest o istrazi izazvala je uzbunu u kanadskoj jevrejskoj zajednici. Ambasador Izraela u Kanadi, Iddo Moed, rekao je da je „zatečen i zabrinut“, dok je Vijeće za Izrael i jevrejska pitanja (CIJA) istragu nazvalo „duboko zabrinjavajućom“.
Međutim, predstavnici CIJA su kasnije obaviješteni da IDF-ovi rezervisti nisu predmet krivične istrage i da je fokus inicijalno bio na zločinima koje je počinio Hamas.
„Bilo je mnogo dezinformacija kad je vijest prvi put izašla“, rekao je David Cooper iz CIJA. „Mnogi su mislili da je u pitanju direktna istraga IDF vojnika što nije tačno.“
CIJA je u stalnom kontaktu s RCMP-om, koji je, prema njihovim riječima, više puta potvrdio da trenutno ne postoji nijedna aktivna krivična istraga protiv IDF vojnika.
Pravni presedan ili politički manevar?
Ipak, neizvjesnost ostaje. Neki izraelski vojnici već su tražili pravnu pomoć. Jedan od njih se obratio advokatu Mauricu Hirschu, bivšem šefu vojne tužilačke službe IDF-a na Zapadnoj obali. Hirsch je upozorio da je ovo dio šireg trenda političkog pritiska na izraelske vojnike širom svijeta.
„Ne čudi me ova istraga. Ona je nastavak politike koju Kanada već neko vrijeme vodi: izražavaju prijateljstvo prema Izraelu, ali istovremeno optužuju izraelske vojnike za ratne zločine“, rekao je Hirsch.
Dodao je i da se optužbe oslanjaju na otvorene izvore, društvene mreže i izvještaje nevladinih organizacija, koji često bivaju izvučeni iz konteksta.
Pravne prijave u inostranstvu
U januaru je izraelsko Ministarstvo vanjskih poslova saopštilo da postoji najmanje 12 pravnih prijava protiv izraelskih vojnika u Brazilu, Tajlandu, Belgiji, Srbiji, Irskoj i drugim zemljama, iako nijedna nije dovela do hapšenja. Za razliku od tih slučajeva, Kanada bi mogla pokrenuti postupke protiv svojih državljana koji su služili u IDF-u.
Velik broj ovih slučajeva pokrenula je Fondacija Hind Redžeb, koja je prikupila hiljade dokaza o sistematskom napadanju civila.
U martu, Međunarodni centar za pravdu za Palestince (ICJP) pokrenuo je inicijativu „Global 195“, s ciljem da se izraelski pojedinci pozovu na odgovornost za zločine počinjene nad Palestincima u Gazi.
Dodatno, nekoliko izraelskih okupacionih vojnika javno je priznalo u medijskim intervjuima da su počinili ratne zločine, a neki su čak objavljivali snimke tih incidenata na društvenim mrežama.
Dana 21. novembra 2024. godine, Međunarodni krivični sud (ICC) izdao je naloge za hapšenje izraelskog premijera i ratnog zločinca Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta, optužujući ih za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti nad Palestincima u Gazi.
IslamBosna.ba