Izrael oteo humanitarnu brodicu “Madleen”: Uhapšeni međunarodni aktivisti

IslamBosna.ba – Izraelske pomorske snage presrele su i zauzele humanitarnu brodicu “Madleen”, koja je bila na putu ka Gazi kako bi pokušala probiti izraelsku blokadu. Kontakt sa brodom je prekinut, a komandosi izraelske mornarice preuzeli su kontrolu nad plovilom, javila je Koalicija Flotile slobode.
Prema navodima Koalicije, izraelske snage su “otele” brod i zadržali 12 međunarodnih aktivista koji su se nalazili na njemu, među kojima je i novinar Al Jazeere Mubasher, Omar Fajjed.
Ranije, Greta Thunberg objavila je video u kojem tvrdi da su aktivisti kidnapovani od strane vojske Izraela.
Izraelski vojni radio prenosi izjavu zvaničnika koji navodi da je brod odvučen ka luci Ašdod, gdje se identifikuju svi prisutni i gdje će biti ispitani u pomorskoj vojnoj bazi. Vojska je objavila i snimke trenutka hapšenja svih putnika sa broda.
Uoči presretanja, Koalicija Flotile slobode objavila je da su izraelski ratni brodovi opkolili “Madleen” dok su iznad nje letjeli dronovi i bacali bijelu tečnost nepoznatog sastava. Sa broda su aktivirane sirene za uzbunu.
Evropska zastupnica Rima Hassan objavila je snimak trenutka uzbune uz komentar “Tu su”, jasno ukazujući na izraelsku intervenciju. S druge strane, specijalna izvjestiteljica UN-a za ljudska prava u Palestini, Francesca Albanese, izjavila je da “Madleen” nije prijetnja izraelskoj sigurnosti i da je Tel Aviv nema pravo zaustavljati brod u međunarodnim vodama.
Izraelski ministar odbrane Yisrael Katz prethodno je naredio vojsci da “ni pod kojim uvjetima ne dozvoli dolazak broda do Gaze”, ističući da će Izrael upotrijebiti sve mjere da spriječi pokušaje razbijanja opsade.
Katz naredio je vojsci da pritvorenim aktivistimabude prikazan 43-minutni video sa navodnim “brutalnim snimcima napada” Hamasa od 7. oktobra 2023.
Među 12 aktivista na brodu bila je i poznata švedska klimatska aktivistkinja Greta Thunberg, što je izazvalo veliku pažnju javnosti i medija.
Video, nazvan “Bearing Witness”, ranije je prikazivan novinarima i zvaničnicima širom svijeta u pokušaju izraelskih vlasti da pridobiju podršku za rat protiv Hamasa. Međutim, korištenje takvih snimaka često izaziva etičke i političke kontroverze, posebno kada se koristi u svrhu psihološkog pritiska na zatvorene humanitarne aktiviste.
Prema izraelskim vlastima, brod “Madleen” je zaplijenjen dok se približavao obali Gaze, nakon čega je odvučen prema luci Ašdod. Aktivisti nisu pružali otpor tokom zauzimanja broda.
Izraelsko Ministarstvo vanjskih poslova objavilo je fotografiju Grete Thunberg u karakterističnoj kapi sa žapcem, nasmijane dok joj izraelski vojnik nudi sendvič, uz tvrdnju da je “sigurna i u dobrom raspoloženju”.
Ova odluka izraelskog ministra izazvala je niz kritika međunarodne javnosti i organizacija za ljudska prava, koje smatraju da se ovakve metode predstavljaju kao instrumentalizacija trauma i zloupotreba psihološkog pritiska nad civilnim aktivistima, čija je misija bila dostava humanitarne pomoći.
Brod “Madleen” je krenuo početkom juna iz italijanske luke Katanija, s ciljem da dostavi humanitarnu pomoć, hranu, lijekove i medicinsku opremu, stanovnicima Pojasa Gaze. Na brodu su bili aktivisti iz više zemalja, a ovo je 36. brod u sklopu Flotile slobode, koja od 2008. pokušava probiti izraelsku blokadu Gaze.
Brod nosi ime Madleen Kulub, prve djevojke ribarice u Gazi koja je izgubila oca i izvor prihoda tokom izraelskih napada u oktobru 2023. godine.
IslamBosna.ba