Više od 10.000 učesnika iz 32 zemlje planira “Globalni marš ka Gazi” kako bi probili izraelsku blokadu

protesti gaza

IslamBosna.ba – U potezu bez presedana, koalicija sindikata, pokreta solidarnosti i međunarodnih organizacija za ljudska prava iz više od 32 zemlje najavila je pokretanje inicijative “Globalni marš ka Gazi”, s ciljem da uđu pješice u Pojas Gaze i tako odgovore na katastrofalnu humanitarnu situaciju izazvanu izraelskom opsadom koja traje gotovo 20 mjeseci.

Predsjednik Međunarodne koalicije protiv izraelske okupacije, Sejf Ebu Kišk, izjavio je da su ciljevi marša direktno povezani s zaustavljanjem genocida nad palestinskim narodom, hitnim i neposrednim ulaskom humanitarne pomoći, te zahtjevom za okončanje blokade Gaze.

U izjavi za Al Jazeeru, Ebu Kišk je dodao da učesnici dolaze iz različitih sredina, pri čemu većinu čine građani zapadnih zemalja, a ne samo pripadnici arapskih i muslimanskih zajednica. Naglasio je da je broj zainteresovanih za učešće već premašio 10.000 osoba, te da su radne grupe podijeljene geografski kako bi se osigurala efikasna logistička organizacija i medijska komunikacija na svim jezicima.

Ciljevi marša

Organizatori su postavili nekoliko ključnih ciljeva, a na vrhu liste je spašavanje stanovnika Gaze od gladi, koja je postala očigledna u svim izvještajima i slikama koje dolaze iz tog područja.

U različitim intervjuima za Al Jazeeru, organizatori su istakli da se direktni ciljevi marša mogu sažeti na sljedeće:

  • Zaustavljanje genocida u Gazi kroz zajedničke i praktične napore da se okončaju kontinuirani izraelski zločini i kršenja prava palestinskog naroda, posebno korištenje gladi kao oružja protiv civila. Također, cilj je suprotstaviti se sistematskom ubijanju koje ugrožava živote hiljada djece i dovodi palestinsku zajednicu u opasnost od masovnog uništenja.
  • Hitno i direktno dostavljanje humanitarne pomoći, uz zahtjev za neposredan ulazak hrane, medicinskih potrepština i osnovnih zaliha u Gazu preko graničnog prijelaza Rafah. Poseban fokus je na hiljadama kamiona koji su zaglavljeni na granici, dok se organiziraju kolektivni napori kako bi se osiguralo da pomoć stigne do stanovnika Gaze bez ograničenja ili kašnjenja.
  • Ukidanje blokade i uklanjanje ograničenja nametnutih Gazi, uz poziv na okončanje izraelske “nehumane” opsade i bezuvjetno otvaranje trajnog humanitarnog koridora. Također, zahtijeva se uklanjanje prepreka koje sprečavaju ulazak osnovnih potrepština, uključujući hranu, čistu vodu, gorivo i medicinsku pomoć.
  • Mobilizacija međunarodne zajednice i razotkrivanje zločina okupacije kroz ujedinjene napore civilnog društva iz različitih zemalja kako bi se odbacila saradnja nekih vlada i nastavak međunarodne šutnje o zločinima nad Palestincima. Također, pozivanje parlamentarca i političara da izvrše pritisak na svoje vlade, te da se međunarodna javnost i mediji usmjere ka razotkrivanju zločina i podršci pravdi i ljudskim pravima Palestinaca.
  • Pozivanje na odgovornost svih koji su učestvovali u kršenju međunarodnog prava, uz zahtjev za procesuiranje svih koji su direktno ili indirektno doprinijeli zločinima nad palestinskim narodom. Također, uz pozivanje međunarodnih organizacija da ispune svoje pravne i moralne obaveze prema Palestincima.

Uz prethodno navedene ciljeve, njemačka advokatica Melanie Schweizer izjavila je da organizatori “Globalnog marša ka Gazi” žele ostvariti niz općih ciljeva koji odražavaju solidarnost međunarodne zajednice i njenih institucija, te poslati jasnu poruku da je marš isključivo miroljubiv.

Među tim ciljevima je predstavljanje civilnih društava iz zemalja iz kojih marš polazi, kroz uključivanje sindikata, pokreta solidarnosti, organizacija za ljudska prava, medicinskih i humanitarnih sektora, kao i građana svih dobnih skupina i nacionalnosti, kako bi se glas globalnog civilnog društva podigao.

Marš također nastoji učvrstiti princip međunarodne solidarnosti, inspirisan historijskim primjerima kolektivnih akcija, te okupiti učesnike iz različitih kultura i nacionalnosti kako bi se poslala jedinstvena poruka ljudske solidarnosti. Organizatori naglašavaju da je marš potpuno civilna i miroljubiva inicijativa, da su svi učesnici volonteri koji sami finansiraju svoje učešće, te da nema nikakvog vladinog pokroviteljstva.

Ruta marša

S obzirom na to da učesnici dolaze iz različitih zemalja širom svijeta, organizatori su osmislili rutu koja će ih voditi do graničnog prijelaza Refah na egipatskoj granici.

Prije početka marša, Sejf Ebu Kišk je izjavio da su učesnici podijeljeni u nekoliko geografskih grupa kako bi se prevazišle velike udaljenosti, jezične barijere i kulturne razlike. Ove grupe će se redovno sastajati kako bi se zajedno uputile ka Kairu, počevši od 12. juna.

Eduardo Camacho, predstavnik Alternativnog katalonskog sindikata (IAC), naglasio je da će učesnici samostalno snositi troškove i da će se pokušati osigurati minimalna logistička podrška.

Što se tiče detalja rute, predsjednik Međunarodne koalicije protiv izraelske okupacije izjavio je da će marš biti organizovan kroz sljedeće faze:

Određivanje početnih tačaka i koordinacija – Organizatori su definisali ključne lokacije na kojima žele biti prisutni i uspostavili komunikaciju s aktivnostima na terenu. Ebu Kišk je naglasio da su pregovori o ovim aranžmanima započeli odavno, s ciljem da se postigne nešto veće od onoga što se već radi u pojedinačnim zemljama.

Podjela učesnika u grupe – Učesnici su podijeljeni u grupe, posebno oni koji su pokazali interesovanje i pridružili se pripremama. S obzirom na to da dolaze iz 32 zemlje, svaka država ima svoje specifične organizacione, jezične i kulturne potrebe. Istakao je da je plan da se učesnici okupe u Kairu, zatim prevezu do el-Ariša, odakle će pješice krenuti prema Gazi.

“Svjesni smo da je put kroz pustinju težak, ali ako stanovnici Gaze već više od 20 mjeseci žive bez hrane, lijekova i vode, onda možemo podnijeti teške uvjete kako bismo ih podržali.”

Organizatori su uspostavili kontakt sa egipatskim ambasadama u zemljama iz kojih marš polazi, te su poslali zvanične zahtjeve egipatskoj vladi za saradnju. Ebu Kišk je naglasio da marš podržava egipatske napore za zaustavljanje genocida u Palestini, te da se sve aktivnosti provode transparentno.

Organizatori su najavili da će prisustvo učesnika na terenu biti ključni oblik pritiska, te da će kampirati ispred prijelaza Refah kako bi zahtijevali njegovo otvaranje i omogućavanje ulaska humanitarne pomoći.

Humanitarna pomoć

Prema izvorima Al Jazeere, glavni cilj “Globalnog marša ka Gazi” je okončanje “nehumane” blokade koja je na snazi od 7. oktobra 2023, te hitno dostavljanje humanitarne pomoći stanovnicima Gaze.

Ebu Kišk je naglasio da je ključni oslonac za probijanje izraelske blokade oko 3.000 kamiona natovarenih hranom, lijekovima, gorivom i osnovnim potrepštinama, koji su već mjesecima zaglavljeni na graničnom prijelazu Refah, a ne dozvoljava im se ulazak, dok stanovnici Gaze trpe prisilnu glad.

Marš također koordinira aktivnosti s nekoliko ključnih inicijativa koje dijele isti cilj, uključujući kopnenu karavanu “Sumud” za prekid blokade Gaze i Koaliciju Flotile slobode, prema riječima Eduarda Camacha.

Zvanična komunikacija

U vezi sa zvaničnim kontaktima, Karen Moynihan, glasnogovornica irske grupe učesnika marša, izjavila je da su organizatori uspostavili komunikaciju s egipatskim vlastima, te da je svaka zemlja učesnica kontaktirala svoju ambasadu ili lokalni konzulat.

Moynihan je u izjavi za Al Jazeeru naglasila da cilj ovog pokreta nije prebacivanje odgovornosti na Egipat, već saradnja s egipatskim vlastima i vršenje međunarodnog pritiska na Izrael kako bi se okončala blokada, posebno s obzirom na potpuni prekid dostavljanja pomoći od početka marta.

Aktivistkinja je istakla da je jedan od ključnih ciljeva marša osigurati odgovornost Izraela i zaustaviti njegove zločine, jer namjerno izgladnjuje više od dva miliona ljudi u Gazi do smrti. Dodala je: “Svaka država ili institucija koja ne pokušava zaustaviti ovaj zločin saučesnik je u genocidu nad palestinskim narodom, a historija neće zaboraviti one koji su šutjeli.”

Ova inicijativa dolazi nakon što je Izrael odobrio da privatna kompanija preuzme distribuciju pomoći u Gazi, ali Ujedinjene nacije odbacuju izraelski plan, smatrajući da dodatno podstiče raseljavanje, ugrožava hiljade ljudi, ograničava pomoć na samo jedan dio Gaze, ne zadovoljava hitne potrebe i povezuje humanitarnu pomoć s političkim i vojnim ciljevima.

IslamBosna.ba