Turska studentica puštena na slobodu nakon šest sedmica pritvora u SAD-u

IslamBosna.ba – Rumeysa Ozturk, doktorantica s Univerziteta Tufts u SAD-u, puštena je na slobodu nakon više od šest sedmica provedenih u pritvoru američke Imigracione i carinske službe (ICE), prema naredbi saveznog sudije Williama K. Sessionsa III, izdatoj 9. maja.
Njen slučaj predstavlja udarac za politiku administracije Donalda Trumpa, koja je nastavila s agresivnim imigracionim mjerama, usmjerenim posebno na strane državljane optužene za antisemitizam ili podršku palestinskom pitanju.
Ozturk (30) uhapšena je 25. marta u Somervilleu, Massachusetts, dok je išla na iftar. Agenti ICE-a u civilu i maskama zaustavili su je na ulici, oduzeli telefon i ranac, te je smjestili u vozilo bez oznaka. Njena studentska viza prethodno je tiho opozvana, a potom je brzo prebačena u pritvorski centar u Luizijani, gdje je držana u prenatrpanoj ćeliji.
Optužbe protiv Ozturk temeljile su se isključivo na kolumni kojoj je 2024. godine bila koautor u studentskom listu, a u kojoj je kritikovala odgovor Univerziteta Tufts na zahtjeve studenata da priznaju “genocid nad Palestincima” i obustave saradnju s firmama povezanim s Izraelom.
Američko Ministarstvo domovinske sigurnosti (DHS) tvrdilo je da podržava Hamas, bez ikakvih dodatnih dokaza, osim pomenute kolumne. Njeni advokati, Mahsa Khanbabai i Ramzi Kassem, tvrdili su da je pritvor neustavna represalija zbog korištenja prava na slobodu govora.
Sudija Sessions je naveo da nema dokaza protiv nje, te upozorio da bi takvi postupci mogli “zastrašiti milione” stranaca u SAD-u. Također je istaknuo kršenje prava na pravično suđenje i pogoršanje zdravstvenog stanja, jer Ozturk boluje od hronične astme i doživjela je nekoliko napada tokom pritvora.
U svom svjedočenju putem Zooma iz pritvorske ustanove u Luizijani, Ozturk je opisala teške uvjete i zdravstvene probleme. Nakon prethodnog odbijanja kaucije, puštena je bez ograničenja kretanja, ali proces deportacije i dalje traje.
Advokati Ozturk su njeno pritvaranje opisali kao pokušaj da se ušutkaju oni koji podržavaju prava Palestinaca, a naveli su i da su stotine međunarodnih studenata pogođene sličnim povlačenjem viza.
Turska ambasada je aktivno pratila slučaj, dok je predsjednik Tuftsa Sunil Kumar pohvalio njen akademski rad i potvrdio da je imala uredan imigracioni status prije hapšenja.
Odluka o puštanju na slobodu izazvala je zadovoljstvo među aktivistima i pravnicima, a prati i sličnu presudu u slučaju palestinskog studenta s Univerziteta Columbia.
“Sretni smo, ali ovaj pritvor je trajao 45 dana predugo i to samo zbog toga što je napisala kolumnu koja poziva na ljudska prava i dostojanstvo”, izjavila je advokatica Khanbabai.
IslamBosna.ba