Sudska sjednica je završena… Egipatski ‘Sudija smrtnih kazni’ zatvorio posljednje poglavlje svog života

Šaban

IslamBosna.ba – Predsjednik Kaznenog suda u Kairu, sudija Šaban Šami, poznat pod nadimkom “Sudija smrtnih kazni”, preminuo je nakon borbe s bolešću u 72. godini života.

Šami je svoju pravosudnu karijeru započeo 1975. godine, postupno napredujući kroz pozicije u tužilaštvu i sudstvu, sve dok nije postao jedno od najistaknutijih imena u velikim krivičnim sudovima u zemlji. Posebnu reputaciju stekao je kao predsjedavajući sudija u složenim i osjetljivim suđenjima, od kojih su mnoga nosila snažan politički naboj.

Poznat je bio i kao glavni pravosudni protivnik Muslimanske braće, pa je često nazivan “neprijateljem Muslimanske braće broj jedan”. Njegovo izlaganje tokom suđenja nerijetko je bilo predmetom ismijavanja na društvenim mrežama, jer je, prema komentarima korisnika, imao problema s govorenjem književnog arapskog jezika. Godine 2015. imenovan je pomoćnikom ministra pravde za poslove sudske medicine.

U svojoj karijeri donio je niz kontroverznih odluka: oslobodio je bivšeg predsjednika Husnija Mubaraka u slučaju nezakonitog bogaćenja i odbacio žalbu državnog tužilaštva protiv te odluke. Također, odbio je pokrenuti postupak zbog “vrijeđanja suda” protiv Mubarakovog sina Džemala. S druge strane, naredio je zamrzavanje imovine Muslimanske braće, te potvrdio zatvorske kazne članovima pokreta zbog vrijeđanja suda.

Šami je bio jedan od najistaknutijih sudaca koji su vodili suđenja protiv protivnika vojnog udara u Egiptu. Bio je poznat po velikom broju smrtnih presuda koje je izrekao, a njihov broj je dostigao oko 122.

Jedna od njegovih najpoznatijih presuda bila je smrtna kazna za 16 optuženih u slučaju “špijunaže za Hamas”, izrečena 16. juna 2015.. Osudio je na smrt Muhammeda Mursija i još petoricu vođa Muslimanske braće u slučaju poznatom kao “bijeg iz zatvora Vadi en-Natron”, a dodatnih 94 osobe, među kojima i šejh Jusuf el-Karadavi i bivši ministar informisanja Salah Abdul-Maksud, osuđeni su na smrtnu kaznu u odsustvu.

Prije toga, izrekao je presudu protiv 25 optuženih na kazne koje su se kretale od dugotrajnog zatvora do doživotne robije, pod optužbom da su “planirali izvođenje terorističkih napada na ključne državne objekte”. Također, osudio je na smrt 26 optuženih u slučaju “planiranja napada na plovni put Sueckog kanala”, bez da je saslušao završnu riječ odbrane.

Pored toga, donio je presudu o jednogodišnjoj zatvorskoj kazni uz prinudni rad za 20 lidera Muslimanske braće tokom suđenja u slučaju “bijega iz zatvora”, samo zato što su okrenuli leđa sudu u znak protesta što su bili smješteni u zvučno izolirani stakleni kavez.

Njegova smrt izazvala je brojne reakcije na društvenim mrežama. Aktivisti i protivnici režima podsjetili su na, kako su naveli, nepravdu koju je počinio nad desetinama optuženih, kojima je sudio nakon državnog udara. Pojedini komentari istaknuli su da Šami “nikada neće biti zaboravljen zbog štete koju je nanio pravdi”.

Ahmed Mursi, sin Muhammeda Mursija, rahimehullah, napisao je uz fotografiju oca u staklenom kavezu: “Sudija Šaban Šami, još nas čeka sastanak pred Allahom.”

Urednik časopisa Al-Masryoon, Džemal Sultan je napisao: “Teško li se sudiji na zemlji od Sudije na nebesima. Umro je sudija Šaban Šami, jedna od najistaknutijih alatki vlasti u suzbijanju egipatskih opozicionara. Stekao je nadimak ‘Sudija smrtnih kazni’ zbog velikog broja smrtnih presuda koje je izrekao protiv političkih protivnika, među kojima je bio i predsjednik Muhammed Mursi, rahimehullah.”

“Možda je ovaj čovjek (sudija Šaban Šami) imao vrlina koje ne poznajemo, ali znamo za njegove mane, čak i zločine protiv čovječnosti. Prolio je nevinu krv kroz presude koje su bile besmislene, a nije ih čak ni znao pravilno izgovoriti. (Prolio je krv arapskog jezika kao što je prolio krv nevinih ljudi.) Ova krv ga čeka pred Allahovim sudom pravde, na Dan kada bogatstvo i djeca neće biti od koristi, već samo oni koji pred Allaha dođu čista srca.

Danas je taj čovjek umro, ali je iza sebe ostavio presude koje ga proklinju, nevine duše koje ga optužuju pred Pravednim Vladarom, i dove koje vise u nebesima, čekajući trenutak kada će ih Allah uslišati, makar i nakon nekog vremena”, napisao je Kutb el-Arabi.

IslamBosna.ba