Sohbet petkom – 16. maj

Gospodaru, pokloni nam mudrost i udruži nas sa dobrim i čestitim robovima Tvojim!
Uzvišeni Allah kaže: “Pravi vjernici su samo oni čija se srca strahom ispune kad se Allah spomene, a kad im se riječi Njegove kazuju, vjerovanje im učvršćuju i samo se na Gospodara svoga oslanjaju.” (El-Enfal, 2.)
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, upitao je ashabe: “Čiji iman vas najviše zadivljuje?” Rekli su: “Iman meleka.”
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, odgovori: “A kako meleki da ne vjeruju a oni su kod Gospodara svjetova.”
Ashabi rekoše: “Iman Allahovih poslanika.”
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, odgovori: “A kako oni da ne vjeruju kad im dolazi objava od Uzvišenog Allaha.”
Ashabi rekoše: “Naše vjerovanje.”
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, odgovori: “A kako vi da ne vjerujete a ja među vama.”
Ashabi upitaše: “Pa, čiji onda iman izaziva najviše divljenje?”
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, odgovori: “Najveće divljenje kod mene izaziva iman onih ljudi koji će doći poslije mene, koji će zateći Kur’an u listovima i vjerovat će u njega.”
Aiša, radijallahu anha, jedne prilike je Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, spomenula Abdullaha b. Džudana koji je u džahilijetu bio poznat po dobroti; gostio je musafire, čuvao rodbinske veze, oslobađao robove, hranio siromahe, pazio komšije itd. Upitala je Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da li će za to imati nagradu na ahiretu. Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, odgovori: “Ne. Neće imati nagradu jer nijedanput u životu nije rekao: ‘Ja Rabbi oprosti mi.’”
Oni koji rade dobra djela, a nisu vjernici, oni od toga neće imati koristi na onom svijetu, ali će imati barem na ovom. Kao nagradu za to što su ljudima činili dobročinstvo, Uzvišeni Allah im daje zdravlje, povećava imetak i daje im rahatluk na dunjaluku ili im poklanja iman i islam.
Jedan od ashaba, Hakim b. Hizam, radijallahu anhu, dođe Allahovom Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, i upita ga: “Da li ću imati ikakve koristi od dobrih djela koje sam činio u džahilijetu?” “Pa postao si musliman, to ti je nagrada za tvoja dobročinstva”, odgovori mu Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem.
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: “Zaista se iman troši u vašim srcima kao što se troši odjeća, pa molite Uzvišenog Allaha da obnovi iman u vašim srcima.” Pa kada su ga ashabi upitali kako da obnove iman? Odgovorio je: “Mnogo izgovarajte riječi LA ILAHE ILLELLAH.”
Kada je halifa Omer ibn Abdul-Aziz bio na samrti, došao mu je amidžić Mesleme ibn Abdul-Melik i rekao mu: “Vođo pravovjernih, volio bih da ostaviš oporuku nekome od nas da se brine o tvojoj porodici.” Tada je Omer zatražio da ga podignu, a onda mu je rekao: “Što se tiče tvog prijedloga da moju djecu ostavim nekome ko će se brinuti o njima, znaj da ih ja ostavljam Uzvišenom Allahu, On je moj i njihov zaštitnik, Onaj Koji je objavio Kur’an i Onaj Koji čuva Svoje dobre robove. Moji sinovi mogu biti jedno od dvoje; ili će biti bogobojazni, pa će ih Uzvišeni Allah opskrbiti odakle se i ne nadaju, ili će biti poput onih koji su ogrezli u grijehu, a ja grješnike ne želim pomagati.”