Middle East otkriva: Jordan ostvario ogromnu dobit od pomoći namijenjene Gazi

IslamBosna.ba – Jordanske vlasti su značajno profitirale nadgledajući isporuku međunarodne pomoći u Gazu tokom rata koji Izrael vodi protiv ove opkoljene palestinske enklave, prenosi Middle East Eye (MEE).
Prema navodima izvora, Jordanska Hašemitska humanitarna organizacija (JHCO), zvanično tijelo zaduženo za humanitarnu pomoć Gazi, koordinirala je sa izraelskim vlastima kako bi djelovala kao jedini kanal za prolazak pomoći preko Jordana.
MEE je razgovarao sa izvorima iz međunarodnih humanitarnih organizacija i osobama koje direktno poznaju način rada JHCO-a.
Jedan izvor je naveo da većina pomoći koja se pripisuje JHCO zapravo potječe od stranih vlada i nevladinih organizacija, kako jordanskih, tako i međunarodnih, dok su direktni doprinosi jordanske države zanemarivi.
Prema navodima dva izvora iz nevladinih organizacija i još dvije osobe upoznate sa šemom, jordanske vlasti su zahtijevale 2.200 dolara za svaki kamion pomoći koji ulazi u Gazu. Kako su humanitarnim organizacijama rekli iz JHCO-a, ta naknada se uplaćuje direktno Jordanskim oružanim snagama.
Pored toga, Jordan je naplaćivao između 200.000 i 400.000 dolara po zračnom desantu pomoći iznad Gaze, navode isti izvori.
Za nasumične zračne desante naplaćivano je oko 200.000 dolara, dok je za ciljane misije cijena bila 400.000 dolara, uprkos tome što svaki avion nosi manje od pola tereta jednog kamiona pomoći.
Izvori navode da je Jordan proširio svoju logističku infrastrukturu kao odgovor na rastuće prihode od operacija pružanja pomoći.
Prema izvorima MEE, Kraljevina je nedavno nabavila 200 novih kamiona za pomoć putem strane donacije i gradi veća skladišta uz podršku UN-a, u očekivanju povećanih isporuka u skladu s novim međunarodnim dogovorima.
MEE je zatražio komentar od jordanskog ministarstva vanjskih poslova, oružanih snaga i JHCO-a, ali do objave teksta nije dobio odgovor.
Nedovoljna pomoć
Od izbijanja izraelskog rata protiv Gaze, jordanski lideri su morali balansirati između rastućih antiizraelskih osjećanja kod kuće i očuvanja strateških odnosa s tom državom.
Jordan ima veliku populaciju potomaka palestinskih izbjeglica koji su prisilno napustili historijsku Palestinu nakon masovnih protjerivanja 1948. godine, široko poznatih kao Nakba.
Tokom prvih mjeseci rata, masovni protesti u znak podrške Gazi i palestinskim frakcijama, posebno Hamasu, bili su česta pojava širom Jordana.
Pod rastućim pritiskom javnosti, jordanska vojska je počela izvoditi zračne desante pomoći u Gazu otprilike mjesec dana nakon što je rat počeo, a Izrael uveo potpunu opsadu.
Od tada je Jordan izveo oko 400 zračnih desanta, neki u saradnji s drugim državama, prema podacima vojske. Kralj Abdullah II lično je učestvovao u najmanje jednoj od misija, koje su sve bile unaprijed dogovorene s izraelskom vojskom.
Ovi zračni desanti su naišli na široku kritiku, uključujući i od stanovnika Gaze i humanitarnih radnika.
Oni tvrde da su zračni desanti nesigurni, nedovoljni i nepotrebni, posebno jer kopneni prijelazi i dalje predstavljaju daleko efikasniju rutu za isporuku pomoći. U pojedinim slučajevima, ovi desanti su rezultirali pogibijama ili ranjavanjem Palestinaca.
Jordanski zvaničnici također tvrde da su od početka rata uputili najmanje 140 konvoja pomoći kopnom, pri čemu je svaki prevozio više kamionskih pošiljki pomoći.
I ove isporuke su bile podložne izraelskom odobrenju i koordinaciji prije nego što bi stigle do opkoljene enklave.
Prema navodima palestinskih zvaničnika u Pojasu Gaze, pod ratnim uvjetima je svakodnevno bilo potrebno 500 kamiona pomoći, ali ta potreba nije zadovoljena otkako je izraelski napad počeo prije 19 mjeseci.
Dana 9. oktobra 2023. godine, dva dana nakon napada koji je predvodio Hamas na Izrael, bivši izraelski ministar odbrane Yoav Gallant, za kojim je izdata potjernica Međunarodnog krivičnog suda zbog navodnih ratnih zločina, proglasio je „potpunu opsadu“ Gaze.
Iako je u određenim trenucima u enklavu ulazila ograničena količina pomoći i robe, opsada je uglavnom ostala na snazi.
Dana 2. marta, Izrael je ponovo uveo potpunu blokadu. U dva mjeseca koja su uslijedila, nijedna isporuka pomoći ili robe nije ušla u Gazu, što je ovu enklavu dovelo do, kako neke humanitarne agencije navode, „katastrofalnih nivoa gladi“.
Prijevod i obrada: IslamBosna.ba