Microsoft priznao: Pružili smo “hitnu pomoć” izraelskoj vladi nakon 7. oktobra

IslamBosna.ba – Tehnološki gigant Microsoft prvi put je javno priznao da je pružio “hitnu pomoć” izraelskoj vladi nakon događaja od 7. oktobra 2023. godine, s ciljem, kako su naveli, da se „tehnološki podrže napori za oslobađanje zarobljenika“.
U saopćenju koje je uslijedilo nakon višemjesečnih pritisaka zaposlenih i aktivista protiv saradnje s Izraelom, Microsoft je također otkrio da je angažovao nezavisnu kompaniju kako bi istražila koristi li izraelska vojska njihove cloud servise i vještačku inteligenciju za nanošenje štete civilima u Pojasu Gaze. Kompanija je istakla da istraga nije pronašla dokaze o takvoj zloupotrebi, ali nije otkrila identitet firme koja je obavila istragu.
“Nismo našli dokaz da se Microsoft Azure ili AI tehnologije koriste za povređivanje civila u sukobu u Gazi,” navodi se u saopćenju.
Ipak, aktivisti i bivši radnici, predvođeni kampanjom “No Tech for Apartheid – No Azure for Apartheid”, optužuju Microsoft za saradnju s izraelskim okupacionim strukturama i mogućim ratnim zločinima. Jedan od njih, Husam Nasr, izjavio je da je saopćenje „puno kontradikcija i laži“, posebno ističući da ni jednom riječju nije spomenut narod Gaze ili Palestinci.
Prema pisanju britanskog Guardiana, Microsoft već pruža izraelskom ministarstvu rata razne usluge, uključujući softversku podršku, cloud hosting i AI rješenja, što je kompanija opisala kao “standardni komercijalni odnos”.
Kompanija je priznala i da nema potpunu kontrolu nad korištenjem svojih proizvoda nakon prodaje, napominjući da oružane snage obično koriste specijalizirane sisteme koje razvijaju bezbjednosni dobavljači.
Kontroverze su eskalirale kada su dva bivša uposlenika prekinula govor rukovodilaca Microsofta tokom svečanosti povodom 50 godina osnivanja kompanije. Oba su ubrzo nakon toga otpuštena.
Organizatori protesta tvrde da je Microsoft isporučio 19.000 sati inženjerskih i konsultantskih usluga izraelskoj vojsci, u poslu vrijednom oko 10 miliona dolara, podatak koji kompanija nije demantirala.
Nisu se očitovali ni o optužbama koje sugeriraju da je izraelska vojska koristila OpenAI tehnologiju, čiji je Microsoft ključni partner, za presretanje i prevođenje komunikacija.
Iako američke tehnološke kompanije tradicionalno izbjegavaju izjašnjavanje o politički osjetljivim temama, posebno kada su u pitanju saveznici poput Izraela, ovaj istup Microsofta predstavlja presedan.
IslamBosna.ba