Međunarodni krivični sud pod pritiskom zbog Netanyahua

Bibi i Trump

IslamBosna.ba – Međunarodni krivični sud (MKS) suočava se s najvećom krizom u svojoj historiji, nakon što je administracija predsjednika Donalda Trumpa pokrenula oštru kampanju sankcija. Glavnom tužiocu Karimu Khanu onemogućen je pristup službenom e-mailu, dok su mu britanske banke zamrznule račune, a pritisak se proširio i na američko osoblje u sudu, koje je upozoreno da bi moglo biti uhapšeno ako se vrati u SAD. Neki su već podnijeli ostavke, a nevladine organizacije su suspendovale saradnju sa Sudom zbog straha od američkih kazni.

Prema izvještaju agencije Associated Pressa, mjere su uslijedile nakon što je Trumpova administracija u februaru uvela sankcije protiv Khana. To je bila reakcija na izdavanje naređenja za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta, optuženih za ratne zločine nad Palestincima u Gazi. Sankcije su, kako navode međunarodni pravnici, izazvale paralizu rada Suda, posebno u istragama koje se odnose na Izrael.

„Ove mjere žrtvama oduzimaju pravo na pravdu“, izjavila je Elizabeth Evenson iz Human Rights Watcha. Sankcije uključuju zabranu ulaska u SAD za Khana i oko 900 neameričkih službenika te prijetnje novčanim i zatvorskim kaznama svima koji im pruže tehničku ili finansijsku podršku.

Sankcije su već usporile ili zaustavile više istraga, uključujući i onu o ratnim zločinima u Sudanu, iako su stigli novi izvještaji o teškim kršenjima ljudskih prava u toj zemlji.

Odbrana Suda pred američkim pravosuđem povjerena je advokatici Alison Miller, koja je pokrenula pravni postupak protiv administracije. Njen klijent, američki tužilac Eric Iverson, više ne može obavljati osnovne dužnosti, dok su američki pravnici zaposleni u Sudu dobili zvanična upozorenja o mogućem hapšenju pri povratku u domovinu.

Udar je pogodio i tehničku i logističku podršku: Microsoft je ukinuo tehničku pomoć Khanu, koji je sada primoran da koristi privatni e-mail preko švicarskog ProtonMaila, a mnoge nevladine organizacije povukle su sredstva iz američkih banaka da bi izbjegle njihovu blokadu. Neke američke organizacije za ljudska prava prekinule su svaku komunikaciju sa Sudom, uključujući odbijanje odgovora na zvanične e-mailove.

Unutar MKS-a raste zabrinutost za budućnost. Jedan visoki zvaničnik rekao je: “Teško je zamisliti kako će Sud preživjeti naredne četiri godine ako se ovaj pritisak nastavi.”

Donald Trump je jedan od najvjernijih saveznika Netanyahua u borbi protiv međunarodne pravde i smatra da MKS nelegalno cilja SAD i Izrael. Bijela kuća odbacuje nadležnost Suda nad Izraelom i naziva ga prijetnjom američkoj nacionalnoj sigurnosti, upozoravajući da bi mogao postati presedan za krivično gonjenje američkih vojnika.

Ovo nije prvi put da Trump napada Sud, već 2020. njegova prethodna administracija uvela je slične sankcije tadašnjoj tužiteljici Fatou Bensouda zbog istrage o ratnim zločinima u Afganistanu. Te mjere je kasnije ukinuo predsjednik Joe Biden, ali s Trumpovim povratkom u Bijelu kuću konflikt se rasplamsao.

U izvještaju AP-a navodi se da među osobljem Suda vlada crni humor, te da se šale kako bi i davanje obične olovke Khanu moglo dovesti do američkih sankcija. Ujedno, neke evropske zemlje odbijaju da sprovedu naloge za hapšenje koje je Sud izdao, među njima dvije članice EU, što dodatno ugrožava legitimitet i međunarodnu pravnu moć MKS-a.

IslamBosna.ba