Izvještaj iz Gaze: Arapska i islamska šutnja parira brutalnosti rata i opsade

IslamBosna.ba – Stanovnici Pojasa Gaze izrazili su duboko ogorčenje i bijes zbog onoga što nazivaju “zvaničnom i narodnom arapskom šutnjom”, dok mjesecima trpe genocidni rat koji provodi izraelska okupaciona vojska. Taj rat je uništio osnovne životne resurse: hranu, vodu i lijekove.
Građani su pozvali arapske i islamske narode da pojačaju svoje medijske i narodne napore, uključujući štrajkove, protestne marševe i okupljanja u svim zemljama. Cilj je izvršiti pritisak na izraelsku okupaciju i arapske režime, koje optužuju za saučesništvo, posebno one koji su uspostavili normalizacijske odnose ili dijele ekonomske i političke interese s Izraelom.
Emdžad el-Hamarne, hranitelj brojne porodice, kazao je da je bio prisiljen mljeti makarone i leću kao zamjenu za brašno, koje je u potpunosti nestalo s tržišta, a cijene su postale neizdržive. Osim nestašice hrane, suočava se i sa nemogućnošću nabavke plina za kuhanje, zbog čega koristi drva što predstavlja dodatni zdravstveni rizik za njegovu porodicu.
“Sve se dešava u potpunoj šutnji arapskog i islamskog svijeta. Nema ni traga ozbiljnog pokušaja da se zaustavi rat izgladnjivanja i istrebljenja”, rekao je Hamarne za list Palestina.
Insaf Ebu Nemus izjavila je da su životni uvjeti dosegli katastrofalni nivo, dodajući da je glad zahvatila i njenu djecu, a neki su završili u bolnici s teškim simptomima pothranjenosti. Prethodne donacije humanitarnih organizacija su potpuno prestale dolaskom potpune blokade prijelaza od strane Izraela.
“Ako se hitno ne reagira, bojim se da ću izgubiti dijete“, kazala je Ebu Nemus, pozvavši međunarodne institucije i vlasti da hitno preuzmu odgovornost i osiguraju osnovne uvjete za život: hranu, lijekove i gorivo.
Omar Rahal, direktor Centra za ljudska prava Šems, upozorio je da se nad civilima u Gazi vrši „pravi genocid nad ljudima“. Podsjetio je da Četvrta ženevska konvencija obavezuje države da štite civile i osiguraju im pristup hrani i vodi, a ne da ih koriste kao sredstvo kolektivnog kažnjavanja.
Rahal je naglasio da Izrael sistematski ignoriše međunarodne zakone i odluke Međunarodnog suda pravde i Vijeća sigurnosti, koje nalažu zaštitu okupiranog stanovništva.
Dodao je da međunarodne humanitarne organizacije, poput Ureda UN-a za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA), Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i UNRWA-e, ne mogu raditi u Gazi bez prethodne dozvole Izraela, što paralizira pristup pomoći onima kojima je najpotrebnija.
Povodom nedavne odluke Palestinske samouprave da proglasi Gazu „zonom katastrofe“, Rahal je istakao da se radi o važnom, ali zakašnjelom koraku, koji predstavlja hitni poziv međunarodnoj zajednici da interveniše i spriječi potpuni kolaps uvjeta za život u Gazi.
IslamBosna.ba