Izraelska prijetnja ukidanjem serijskih brojeva novčanica u Gazi: Psihološki rat protiv stanovništva

IslamBosna.ba – Nakon što je izraelski list Maariv objavio da Izrael razmatra mogućnost ukidanja serijskih brojeva s papirnog novca koji se koristi u Gazi, dvojica palestinskih ekonomskih stručnjaka ocijenili su ovu ideju kao “neostvarivu i besmislenu”, naglašavajući da joj je primarni cilj psihološko uznemiravanje stanovništva.
Prema pisanju Maariva, ovaj potez je dio strategije vršenja pritiska na Hamas, gdje bi se eventualno uslovila zamjena postojećeg novca isključivo u zamjenu za oslobađanje izraelskih zarobljenika koje pokret drži u Gazi.
“Nepraktična i nerealna prijetnja”
Dr. Nail Musa, ekonomski stručnjak, izjavio je za Palestine Online da je ova ideja neizvodiva: “Gaza i Zapadna obala su još od 1967. godine povezane s izraelskom ekonomijom i uključene u njen monetarni sistem, što je upotrebu izraelskog šekela učinilo uobičajenom u palestinskom tržištu.”
Na palestinskim teritorijama u opticaju su papirne novčanice u apoenima od 20, 50, 100 i 200 šekela, te kovanice od 1, 2, 5 i 10 šekela. Musa dodaje da Izrael ne šalje direktno valutu u Gazu, već ona dolazi kroz novčane tokove iz Zapadne obale, unutar zatvorenog ciklusa koji je teško prekinuti. “Čak i ako bi teoretski bilo moguće uvesti novu valutu s izmijenjenim serijskim brojevima, to bi naišlo na ozbiljne prepreke, posebno u slučaju ponovnog otvaranja graničnih prijelaza i obnove trgovine.”
Psihološki pritisak i dezinformacije
Nakon što je izraelski ministar vanjskih poslova Gideon Saar predložio promjenu izgleda novčanice od 200 šekela, uz tvrdnju da Hamas posjeduje velike količine iste, stručnjaci ističu da se radi o obliku psihološkog rata.
“Cilj ovih izjava je prvenstveno medijski i psihološki,” smatra Musa, dodajući da se radi o klasičnoj taktici „slamnatog čovjeka“ iznošenje zbunjujućih prijedloga radi mentalnog iscrpljivanja javnosti.
Pozvao je Palestinsku monetarnu vlast da javno reagira i umiri građane u Gazi, kako bi se spriječili efekti panike i nepovjerenja.
Pritisak kroz valutu: politička ucjena
Ekonomski istraživač Ahmed Ebu Kamar ocijenio je ovu mjeru kao instrument političkog pritiska koji je usmjeren kako na stanovništvo tako i na institucije u Gazi.
Podsjetio je na raniji primjer zamrzavanja apoena od 10 šekela, koji su kasnije vraćeni u opticaj nakon rata i otvaranja banaka.
“Svaka novčanica nosi jedinstveni serijski broj koji Centralna banka Izraela može pratiti. Ipak, ogromne količine novca, posebno novčanica od 200 šekela, ulaze u Gazu putem radnika iz teritorija okupiranih 1948. godine i kamiona s humanitarnom pomoći, što otežava praćenje u kontekstu crnog tržišta.”
Ebu Kamar upozorava na opasnost gubitka povjerenja u valutu, što bi imalo ozbiljne posljedice: “Valuta funkcioniše na osnovu povjerenja. Ako ono nestane, ljudi je jednostavno prestaju koristiti.”
Zatražio je od Palestinske monetarne vlasti da hitno reagira diplomatskim putem, posebno kod Međunarodnog monetarnog fonda, ističući da je ovo oblik kolektivne kazne protiv čitavog stanovništva Gaze.
IslamBosna.ba