Indija i Pakistan razmijenili vatru, Islamabad traži intervenciju Vijeća sigurnosti

IslamBosna.ba – U jednom od najžešćih oružanih sukoba između Indije i Pakistana u posljednjih 20 godina, razmjena artiljerijske vatre duž sporne granice u Kašmiru rezultirala je smrću najmanje 34 osobe, 26 u Pakistanu i osam u Indiji.
Nasilje je eskaliralo nakon napada 22. aprila u indijskom dijelu Kašmira, kada je poginulo 26 osoba. Kao odgovor, indijska vojska je izvela raketne udare na ciljeve u Pakistanu, koje su, prema riječima vojne glasnogovornice potpukovnice Vyomike Singh, bile usmjerene na devet “terorističkih kampova”. Istakla je da su ciljevi birani kako bi se izbjegla civilna šteta.
Indijska vlada pravda operaciju obavještajnim podacima o mogućim novim napadima, a sekretar Ministarstva vanjskih poslova Vikram Misri izjavio je da je postojala “neposredna prijetnja”.
Pakistanska strana tvrdi da je najmanje 26 civila ubijeno, a 46 povrijeđeno nakon što su rakete pogodile šest gradova u Kašmiru i Punjabu. Jedna od meta bio je i hidroenergetski projekat Neelum-Jhelum, saopćio je glasnogovornik pakistanske vojske, general Ahmed Čoudri.
Islamabad se hitno obratio Vijeću sigurnosti UN-a, obavijestivši i generalnog sekretara, i predsjednika Generalne skupštine o “jasnom aktu agresije” koji, kako tvrde, krši međunarodno pravo i prijeti globalnom miru.
Indija je potvrdila osam poginulih i 29 ranjenih u gradu Poonch. Sukobi su se tokom noći proširili i na područje Srinagara, dok je u ranim jutarnjim satima došlo do pada tri indijska borbena aviona, prema riječima neimenovanog sigurnosnog izvora. Pakistan tvrdi da je oborio ukupno pet indijskih letjelica, iako nije naveo detalje.
Pakistanski Nacionalni savjet za sigurnost održao je vanrednu sjednicu u Islamabadu, a Islamabad je pozvao indijskog otpravnika poslova na protest zbog, kako kažu, “flagrantnog kršenja suvereniteta”.
Indija za napad 22. aprila okrivljuje grupu Lashkar-e-Taiba, za koju se smatra da stoji i iza smrtonosnog napada u Mumbaiju 2008. godine. Meta napada indijskih snaga navodno je bio i džamija u Bahawalpuru, za koju New Delhi tvrdi da je povezana s tom grupom.
U međuvremenu, stotine Pakistanaca izašle su na ulice Hyderabada, paleći indijske zastave i slike premijera Narendre Modija.
Međunarodne reakcije brzo su uslijedile. Američki državni sekretar Marck Rubio pozvao je obje strane na smirivanje tenzija. Kina je izrazila “duboku zabrinutost” i ponudila “konstruktivnu ulogu” u rješavanju krize. Moskva i London također su pozvali na uzdržanost, dok je generalni sekretar UN-a Antonio Guterres izrazio ozbiljnu zabrinutost zbog indijskih operacija, apelujući na obje zemlje da izbjegnu dalju eskalaciju.
IslamBosna.ba