Hamas oslobodio Alexandera nakon pregovora s Washingtonom

497452931_122127440702746533_375596495001606826_n

IslamBosna.ba Hamas je danas oslobodio izraelsko-američkog zarobljenika Edana Alexandera nakon četverodnevnih intenzivnih pregovora s administracijom Donalda Trumpa, koji su se odvijali uz posredovanje Katara i Egipta. Informaciju je ekskluzivno objavila Al Jazeera, pozivajući se na izvore uključene u proces.

Alexanderovo oslobađanje dolazi gotovo mjesec dana nakon što je Hamas objavio da je izgubio kontakt s njim uslijed izraelskog bombardovanja lokacije gdje je bio zadržavan. Također, trenutak puštanja poklapa se s najavljenom posjetom predsjednika Trumpa regiji.

Pregovori bez učešća Izraela

Prema informacijama novinara Al Jazeere, Tamera el-Miš’ala, pregovori su se odvijali direktno između Hamasa i američke strane, bez uključivanja Izraela, koji je, prema navodima, pokušavao iskoristiti zarobljenike kako bi nametnuo vlastite uvjete. Američki kontakt bio je visoko pozicionirana osoba iz Trumpove administracije, a komunikacija se odvijala putem poruka i posrednika, ne direktnim susretima.

Ključni trenutak desio se jučer, kada je katarski premijer i ministar vanjskih poslova, šejh Muhammed bin Abdurrahman es-Sani, obavijestio Washington da je Alexander živ i da je Hamas spreman osloboditi ga kao gestu u okviru šireg cilja: prekida vatre i omogućavanja humanitarne pomoći.

Sporazum je postignut mimo izraelskih interesa, a kako navodi el-Miš’al, otvaranje direktne američko-palestinske komunikacije bez Tel Aviva predstavlja ozbiljan politički udarac za Netanyahuovu vladu. Istovremeno, prema dogovoru, otvaranje humanitarnog koridora ka Pojasu Gaze sada je predmet intenzivne razrade između Katara, Egipta i SAD-a.

Prema informacijama iz Hamasa, puštanje Alexandera označava prvi korak ka mogućem prekidu izraelske politike izgladnjivanja, koju su sprovodili posljednja dva mjeseca, ne bi li prisilili stanovništvo Gaze na prihvatanje izraelskih uslova.

Diskretna primopredaja u Han Junisu

Alexander je predat Međunarodnom komitetu Crvenog križa u Han Junisu bez ikakve javne ceremonije, zbog osjetljivosti situacije i dogovora koji nije dio šire razmjene zarobljenika. Nakon toga prebačen je prema izraelskom vojnom punktu Kissufim, a potom u bazu Re’im, gdje se već ranije vršila razmjena zatvorenika.

Prema riječima novinarke Al Jazeere, Nedžvan es-Samri, Alexander je hodao bez pomoći i bio u dobrom zdravstvenom stanju, što je iznenadilo izraelske medije i javnost, koja je do nedavno vjerovala da je poginuo tokom izraelskog napada.

U bazi Re’im dočekali su ga članovi porodice, koji su stigli iz SAD-a, te američki izaslanici Adam Boehler i Steve Witkoff, dok s izraelske strane nije bilo prisustva visokih zvaničnika, što je izazvalo dodatne reakcije unutar Izraela.

Političke poruke i razlike u pristupu

Prema ocjenama analitičara, ovakav američki angažman bez izraelskog prisustva predstavlja političku poruku Tel Avivu, te ukazuje na razlike u tretmanu zatvorenika s dvojnim državljanstvom. Mnogi u Izraelu sada kritikuju vlast zbog zanemarivanja ostalih izraelskih zatvorenika koji nemaju američko državljanstvo.

Es-Samri je istakla da je Hamas pristao na diskretnu primopredaju Alexandera na direktan zahtjev Trumpa, što neki tumače kao gest dobre volje prema stanovništvu Gaze i pokušaj otvaranja prostora za nove pregovore.

Uprkos tome, pregovori koji bi mogli uslijediti ostaju izazovni, budući da izraelski premijer Benjamin Netanyahu i dalje odbacuje predloženi američki plan, koji, iako neprihvatljiv za obje strane, ne sadrži klauzulu o razoružanju Hamasa.

IslamBosna.ba