Jordan: 20 godina zatvora za četvoricu optuženih za podršku palestinskom otporu

IslamBosna.ba – Vojni sud za državnu sigurnost u Jordanu izrekao je kaznu zatvora od 20 godina uz prinudni rad četvorici državljana optuženih za podršku palestinskom otporu.
Prema riječima advokata Abdulkadira Hatiba, presuda je donesena protiv Ibrahima Džebra, Huzajfe Džebra, Halida Medždlavija i Ahmeda Aješa, koji su optuženi za nedozvoljeno posjedovanje oružja s namjerom da ga pošalju palestinskom otporu na Zapadnoj obali.
Hatib je u izjavi za mrežu Quds istakao kako je presuda bila nepravedna i iznenađujuća, te najavio žalbu pred Vrhovnim sudom.
Slučaj je započeo hapšenjem dvojice braće, Ibrahima i Huzejfe Džebra, 13. maja 2023. godine, pod optužbom da su bili na putu da dostave oružje s jedne tačke na drugu, koje je namijenjeno podršci palestinskom otporu na Zapadnoj obali.
Prema optužnici podignutoj protiv njih, njihova uloga je bila ‘transport oružja iz tačke u gradu Mafrak do druge tačke u mjestu Huvara’; a prema tvrdnjama odbrane, okolnosti pod kojima su priznanja uzeta, na osnovu izjava njihovih klijenata, čine te priznanja podložnim osporavanju.”
Što se tiče druge dvojice pritvorenih, Halida el-Medždlavija i Ahmeda Aješa, oni su uhapšeni kasnije tokom iste godine. Obojica su negirali optužbe protiv njih i izjavili da su sudjelovali u humanitarnim aktivnostima i prikupljanju donacija za pomoć pogođenima i studentima u Gazi.
Tajna suđenja i ponovno ispitivanje
U kontekstu ove presude, jordanski izvori za ljudska prava upozorili su na ozbiljne povrede pravnog procesa u vezi s 16 optuženika koji se terete za „ugrožavanje državne sigurnosti“, kako to tvrdi zvanični narativ.
Prema istim izvorima, ročišta su održana bez prethodne najave advokatima i porodicama, a neki od optuženika su ponovno ispitivani od strane obavještajne službe, iako je istraga već predata tužilaštvu.
Pravni eksperti upozoravaju da su ovakve prakse presedan u jordanskom pravosuđu, čak i pod jurisdikcijom suda za državnu sigurnost, i da bi mogle označiti opasan udar na ljudska prava i slobode u zemlji.
Sumnje u političku pozadinu
Brojni pravnici i aktivisti već su izrazili zabrinutost zbog političke prirode cijelog slučaja. Bivši sudija i pravni stručnjak Luaj Ubajdat ukazao je na medijsku kampanju protiv optuženih, ocijenivši da je javnost bila izložena prejudiciranju krivnje, što je, prema njegovim riječima, ozbiljna povreda prava na pošteno suđenje.
Advokat Hatib, koji zastupa trojicu optuženih, potvrdio je da su njegovi klijenti tokom ispitivanja bili izloženi pritiscima i torturi, te prisiljeni da potpišu prazne izjave. Naglasio je da namjera prenosa oružja nije bila teroristička, već isključivo s ciljem podrške otporu protiv izraelske okupacije.
Jordanska advokatska komora oglasila se 16. aprila saopćenjem u kojem poziva na poštivanje prava optuženih i garancije fer suđenja, podsjećajući da je „svaki optuženi nevin dok se ne dokaže suprotno“. Komora je izrazila povjerenje u pravedno i nepristrasno jordansko pravosuđe, ali i istakla važnost nadgledanja pravnih procedura u osjetljivim političkim predmetima.
Prema podacima Nacionalnog foruma za podršku otporu i zaštitu domovine u Jordanu, Državni sud sigurnosti je od 2007. godine osudio više od 37 osoba u 13 slučajeva zbog njihovih akcija otpora protiv izraelske okupacije ili podrške otporu.
Forum je zatražio oslobađanje zatvorenika optuženih za podršku otporu te ispravljanje pravnog i sudskog stava prema otporu, smatrajući ga ‘izvornim pravom i najvišom vrijednošću’.
U međuvremenu, Državni sud sigurnosti u Jordanu je u utorak održao prvo ročište za optužene u slučaju poznatom kao ‘Proizvodnja raketa, regrutacija, obuka i proizvodnja dronova’.
Sud je odbio prisustvo porodica 16 optuženika, dok su advokati primili dokumentaciju o predmetu. Mediji također navode da je sudija odlučio odbiti žalbe advokata na optužbe protiv njihovih klijenata.
Navodi se da je sud odlučio razdvojiti predmete slučaja, tako da postanu četiri odvojena slučaja, od kojih svaki obuhvata određeni broj pritvorenika.
Tužilaštvo je podnijelo optužnicu protiv pritvorenika, koja uključuje ‘krivično djelo proizvodnje oružja s namjerom njegove nezakonite upotrebe’ i ‘krivično djelo sudjelovanja u proizvodnji oružja u korist treće strane.
IslamBosna.ba