Sudan tuži UAE pred Međunarodnim sudom pravde

IslamBosna.ba – Sudan je podnio tužbu protiv Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ), optužujući ih za kršenje Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida. Tužba se odnosi na finansijsku i vojnu podršku UAE-a paravojnim snagama Snaga za brzu podršku (RSF), koje su umiješane u brutalne sukobe u Sudanu.
Prema navodima sudanske vlade, UAE su snabdijevale RSF oružjem i sredstvima, što je omogućilo provođenje masakara, ubistava, silovanja i uništavanja imovine, posebno protiv pripadnika plemena Masalit u zapadnom Darfuru tokom 2023. godine.
Ministar pravde Sudana, Mu’avija Muhammed Ahmed Hair, predstavio je slučaj pred 58. zasjedanjem Vijeća za ljudska prava Ujedinjenih nacija. On je istakao da vanjska podrška, posebno iz UAE-a, produžava sukob, uprkos rezolucijama Vijeća sigurnosti UN-a koje zahtijevaju obustavu takve pomoći.
Sudan sada traži hitne privremene mjere kako bi se zaustavila dalja podrška UAE-a RSF-u.
S druge strane, UAE su odbacile optužbe, tvrdeći da su one dio političke propagande s ciljem skretanja pažnje s navodnih zločina sudanske vojske. Emirati su naglasili da tužba nema pravnu osnovu.
Sukob u Sudanu, koji je izbio u aprilu 2023. godine, odnio je preko 24.000 života i raselio više od 14 miliona ljudi. Ovaj slučaj pred ICJ-om mogao bi imati dalekosežne posljedice, ne samo na tok sukoba u Sudanu, već i na diplomatske odnose u regiji.
IslamBosna.ba