U Louvru izložba posvećena islamskoj umjetnosti
U Odjelu za islamsku umjetnost bit će izloženo 18.000 radova, koji će, kako smatraju u Louvru, doprinijeti boljem razumijevanju među kulturama. Mozaici iz džamije u Damasku i memluci iz 15. stoljeća su samo neki od radova koji su izloženi u Louvru.
Vrijedne umjetnine za ovaj Louvrov odjel donirali su, uz ostale, marokanski kralj Mohammed VI i Fondacija saudijskog princa Waleeda Bin Talala.
Direktor Louvra Henri Loyrette kazao je u utorak kako je namjera ove izložbe da prikaže “blistavo lice civilizacije”.
Odjel za islamsku umjetnost, čija je misija jačanje interkulturalnog razumijevanja, otvorio je izložbu u vrlo napeto, ali, tvrdi se, i oportuno vrijeme. Naime, Francuska je ovih dana pojačala mjere sigurnosti u diplomatsko-konzularnim predstavništvima širom islamskog svijeta nakon tenzija koje je uzrokovalo objavljivanje karikatura koje vrijeđaju Poslanika Muhameda u jednom francuskom satiričnom listu. Francuski zvaničnici su potez ovog lista nazvali “dolijevanjem ulja na vatru” u momentu kad se svijet suočava sa protestima i nezadovoljstvom muslimana povodom objave videosnimka s kadrovima američkog filma “Muslimanska nevinost” koji također vrijeđa Poslanika Muhameda. Inače, Francuska je zapadna zemlja sa najvećom islamskom populacijom.
Kako bi ukazao na politički značaj otvaranja izložbe u Louvru, francuski predsjednik Francois Hollande na ceremoniji otvaranja izložbe Odjela za islamsku umjetnost u utorak, ovaj događaj nazvao je “političkom gestom u službi poštivanja mira”. Njemu su se pridružili princ Saudijske Srabije i predsjednik Azerbejdžana. Hollande je uputio kritike na račun onih koji “uništavaju vrijednosti islama potičući na nasilje i mržnju”.
Inače, Odjel za islamsku umjetnost u Louvru otvoren je 2003. godine za vrijeme mandata francuskog predsjednika Jacquesa Chiraca, koji je izjavio kako se tim činom istaknuti doprinos muslimanskih civilizacija zapadnoj kulturi. Chirac je inače zagovarao ideju “dijaloga među kulturama” kako bi se prevazišli nesporazumi između Zapada i muslimanskog svijeta.
(aacomtr)