Komitet za politiku i sigurnost Vijeća Evropske unije (EU) raspravljao je prije dva dana o mehanizmima koji su EU na raspolaganju u slučaju narušavanja sigurnosne situacije u našoj zemlji, saznaje “Dnevni avaz”.
Prema našem izvoru iz Vijeća EU, na tom komitetu konstatirano je da kapacitet vojnih snaga EUFOR-a, koje su trenutno u okviru vojne misije ALTHEA stacionirane u našoj državi, nije dovoljan u slučaju izbijanja nasilja i eskalacije situacije. No, uprkos tome, zaključeno je da postoje drugi kapaciteti koji mogu biti iskorišteni u slučaju nemilog scenarija.
Promptna reakcija
– Raspravljalo se o tome kakve mehanizme posjeduje EU ako u BiH dođe do prijetnje narušavanja sigurnosne situacije. EU raspolaže velikim resursima kako bi promptno reagirala u ovakvom slučaju. Iznesen je zaključak da je EU u takvom slučaju spremna odmah reagirati – kazao je sagovornik “Dnevnog avaza”.
Naš izvor prenio nam je da se radi o rutinskoj diskusiji ovog komiteta, dodavši da će se o sigurnosnoj situaciju u našoj državi govoriti i 14. maja, kada se u Briselu očekuje sastanak ministara vanjskih poslova zemalja EU.
Kako saznajemo, diskusija na ovom komitetu o sigurnosnoj situaciji u našoj zemlji svojevrsni je uvod za ozbiljnu priču o reorganizaciji međunarodnog vojnog prisustva u BiH, s obzirom na to da EUFOR-u istječe mandat krajem ove godine.
Prema raspoloživim informacijama, trenutno je u toku analiza moguće transformacije EUFOR-a, jer se ne očekuje da do kraja godine na nivou EU bude donesena politička odluka o produženju mandata ovoj misiji.
Vojne snage
Saznajemo da se analiziraju mehanizmi brzog raspoređivanja vojnih snaga u slučaju krizne situacije u BiH.
Inače, EU je 2. decembra 2004. godine u BiH pokrenula vojnu misiju ALTHEA, a u sklopu zajedničke sigurnosne i odbrambene politke EU i podrške BiH. Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda imenovalo je ovu misiju EUFOR-a za pravnu nasljednicu SFOR-a, dotadašnje misije pod vodstvom NATO-a.
(dnevniavazba)