Smatraju to ekonomski stručnjaci koji su za “Dnevni avaz” prokomentirali izjavu federalnog premijera Nermina Nikšića da bez pomoći MMF-a Federacija BiH, a samim time i država, neće preživjeti. Duljko Hasić, ekonomski analitičar Vanjskotrgovinske komore BiH, kaže da je Nikšić, zapravo, proglasio bankrot.
Bez vizije
– Vlada FBiH ovako je položila oružje i rekla da dalje ne može, čime je, praktično, izgubila legitimitet da djeluje. Uslovljavanje cijele javnosti, isključivo ovom solucijom, znači ništa drugo do politiku svršenog čina. Pokazuju da nemaju vizije za razvoj Federacije BiH niti za strateške projekte – kaže Hasić.
Ako je MMF nužno zlo, navodi on, onda se s druge strane paralelno mora raditi na stavljanju svih raspoloživih resursa u funkciju, zatim na povlačenju sredstava koja su FBiH na raspolaganju te na otvaranju javnih radova. Ničega od nabrojanog, zaključuje on, u ovom momentu nema. Prema njegovim riječima, nedostaju strukturne reforme, investicioni ciklusi te spremnost za smanjivanje budžetskih rashoda.
– Politika svršenog čina nema smisla. Nema smisla da nam MMF na kaščicu daje novac. Ovo je sistem začaranog kruga. Opterećenja na opterećenja nemaju perspektive – istakao je Hasić.
Ekonomski ekspert Zlatko Hurtić mišljenja je da je BiH još od 2004. godine, zaduženjem sredstava od MMF-a, izgubila ekonomski suverenitet. Pokazuje se da se stranke koje su dobile na izborima ne žele upuštati u ozbiljne reforme.
Korak nazad
– Ovo je najveći korak unazad. Koristimo MMF da bismo kazali da ne može drugačije, a tako je, ustvari, najlakše. Ne bih rekao da je ovo jedina opcija koja nam je preostala – tvrdi Hurtić.
Inače, BiH ove godine, bez obzira na eventualno novi aranžman sa MMF-om, vraća prvih 65 miliona KM, od ukupnog duga od oko 800 miliona maraka iz prethodnog standby aranžmana. Na Federaciju spada 43,5 miliona, a na RS 21,5 miliona maraka.
Novac za isplatu vanjskog duga uzima se direktno s jedinstvenog računa Uprave ze indirektno oporezivanje.
Gdje vlasti imaju, a kriju novac
• Više od dvije milijarde KM nenaplaćenih poreznih dugovanja
• Kompanije u većinskom vlasništvu FBiH drže depozite veće od milijardu KM
• Imovina iz pasivnog podbilansa vrijedna nekoliko stotina miliona KM
• Više od milijardu i po KM neaktiviranih kredita za koje se plaćaju kamate
• Više stotina miliona KM nenaplaćenih koncesija za prirodna bogatstva
(dnevniavazba)