Poslovanje kompanija zemalja Zapadnog Balkana sa zemljama koje su prošle kroz Arapsko proljeće bila je jedna od tema Ekonomskog foruma o jugoistoku Evrope održanog u Washingtonu.
Kako je izvijestio Al Jazeerin reporter Ivica Puljić, u vrijeme vladavine Muammara Gaddafija mnoge kompanije s evropskog jugoistoka imale su poslovne odnose sa starom libijskom vladom.
Predstavnik libijskog Prijelaznog nacionalnog vijeća Fathi Noah kazao je da su neki projekti nastavljeni.
„Jedan od njih je s Hrvatskom. Odobren je projekt o izgradnji 90 kilometarske ceste, tako da će hrvatska kompanija nastaviti svoje poslovanje”, kazao je Noah.
Brojne bosanskohercegovačke kompanije već sada mogu nastaviti poslovanje u Libiji, a kada će i kako to učiniti gotovo isključivo zavisi od njih, izjavio je za Al Jazeeru Mujo Selimović, direktor Grupacije MIMS, koja je zajedno s jednom američkom i libijskom kompanijom već potpisala ugovor o novom projektu u Libiji.
Stav prema Srbiji
“Ako uzmemo današnju poziciju i stanje ekonomije u Bosni, malo je prostora i malo je država u kojima smo dobrodošli, a u kojima imamo dugogodišnju tradiciju, historiju … Naše firme znaju kako da ostvare rezultate na libijskom tržištu, a potencijal koji se otvara definitivno je nešto što bosanskohercegovačke firme moraju iskoristiti, pogotovo u vrijeme krize koja je danas evidentna”, kazao je Selimović.
“Mi smo pokrenuli proizvodnju odmah nakon promjene. Vratili smo dio radnika iz Bosne i Hercegovine, tako da sada, zajedno s lokalnim uposlenicima, na našem projektu radi 120 ljudi”.
Puljić je izvijestio da se na skupu u Washingtonu čulo „da bi Srbija mogla imati problema nastaviti poslovnu suradnju s novom libijskom vladom zato što je, kako Libijci kažu, dosta srpskih plaćenika bilo na Gaddafijevoj strani tijekom sukoba s pobunjenicima“.
William Taylor, direktor Ureda za tranziciju na Bliskom istoku u State Departmentu, podržao je ideju razvoja trilateralne poslovne saradnje zemalja Sjeverne Afrike, jugoistočne Evrope i Sjedinjenih Američkih Država.
„Sjedinjene Države gledaju na Arapsko proljeće, odnosno na zemlje koje su prošle kroz revoluciju, kao na dobru priliku. Uzbudljivo je, neizvjesno je, podsjeća me na avion koji ne zna gdje će sletjeti. Te su zemlje na putu na kojem ranije nisu bile”, kazao je Taylor.
Izvor: Al Jazeera
(balkansaljazeeranet)