Do petka navečer bez struje će ostati 2.000 kompanija, ali redukcija struje za domaćinstva neće biti, osim u slučaju više sile, saopćili su iz EPS-a.
Od isključenja su izuzete samo one kompanije čiji tehnološki proces zahtijeva duže vrijeme zaustavljanja.
Vlada Srbije donijela je i odluku o ograničenju isporuke električne energije ustanovama i kompanijama koje su veliki potrošači, a koje nisu od vitalnog značaja za svakodnevno funkcioniranje.
Zaleđena jezera
Na kopovima rudarskog basena Kolubara stanje je kritično od jutarnjih sati u četvrtak, jer je zbog temperature od minus 30 stepeni došlo do zamrzavanja tehnike i otežanog prevoza uglja do termoelektrana.
„Prema informacijama Vlade Srbije, ovakvo stanje može da se održi u narednih sedam do 10 dana, a potom, zbog rekordne potrošnje može da dođe do kompletnog kolapsa elektroenergetskog sistema u Srbiji“, izvijestio je reporter Al Jazeere Stefan Goranović.
Goranović se javio iz Sjenice, najhladnijeg grada u Srbiji, gdje je u četvrtak, najhladniji dan u 2012. godini na Balkanu, izmjereno minus 26 stepeni Celzija.
U Srbiji, gdje je val hladnoće odnio 15 života, problem stvaraju i ledene ploče na rijekama i jezerima, kazao je Goranović.
Brojna akumulaciona jezera su prekrivena ledom, te bi nastavak ledenog vala, osim pomora ribe, mogao izazvati i probleme u proizvodnji električne energije.
„Meteorolozi predviđaju nešto više temperature, ali isto tako najavljuju da će se hladni talas nastaviti i onda bismo mogli da imamo isti scenario kao pre nekoliko dana, kada smo imali blokirana sela, kao i blokirane magistralne puteve“, kazao je Goranović
Krizni štab EPS-a potvrdio je da će biti ispoštovana preporuka predsjednika Srbije Borisa Tadića o oslobađanju od plaćanja računa za utrošenu električnu struju najsiromašnijih građana Srbije.
Apel građanima
Zoran Manasijević, predsjednik Centralnog tima EPS-a za praćenje elektroenergetskih prilika tokom vanredne situacije ukazao je da je ta kompanija iscrpila sve mjere koje su joj bile na raspolaganju i još jednom apelirao na sve potrošače da smanje potrošnju struje, makar za 10 posto.
Manasijević je naveo i da trenutni uvoz struje iznosi oko 800 megavata na sat, čime je dostignuta gornja granica mogućeg uvoza i dodao da je ovaj nivo uvoza neodrživ, jer je Bugarska objavila da od ponedjeljka neće biti moguć uvoz sa njene teritorije.
U tom slučaju dnevni uvoz će iznositi samo 4.800 megavat-sati, umjesto sadašnjih 18.000 megavat-sati.
Predsjednik Tadić, koji je posjetio Ljuboviju, mjesto teško pogođeno vremenskim neprilikama, ponovio je ovaj apel, rekavši da prethodni apeli nisu urodili plodom.
„To je jedini način da održimo proizvodnju, ekonomiju, radna mesta, da ne bismo imali privredne gubitke i da obezbedimo onima kojima su to jedina grejna tela da imaju neku toplotu u stanu, da ne bi rizikovali ljudske živote”, kazao je on.
„Temperature padaju na minus 28 stepeni, negde i minus 32. Ne postoji mehanizacija koja može da otkopava ugalj na toj temperaturi kao što to čini u normalnim vremenskim uslovima. Ne postoji čovek koji može da radi na toj temperaturi, jer su to neprirordni uslovi za rad. Zbog toga samo štednja električne energije, jer je energetski sistem na granici izdržljivosti, može da nas spase iz ove situacije“, naglasio je Tadić.
Stanje u regionu
U Bosni i Hercegovini, Nevesinje, Neum i lijeva obala Neretve u Mostaru i dalje su bez struje, ali ekipe na terenu danonoćno pokušavaju otkloniti kvarove.
U Mostaru je zahvaljujući saradnji dvije elektoprivrede – dijelovima grada gdje je to bilo tehnički moguće – priključena struja iz sistema Elektroprivrede Herceg Bosne.
Kako je iz Mostara izvijestio reporter Al Jazeere Ivan Pavković, brojne porodice potražile su topliji smještaj u prostorijama Omladinskog centra Abrašević i Kluba Aleksa Šantić, gdje pored grijanja, volonteri građanima nude i hranu.
Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) saopćila je da ulaže maksimalne napore da iz sopstvenih kapaciteta i dodatnim uvozom održi uredno snabdjevanje strujom u ovoj zemlji, ali se u međuvremenu priprema i plan uvođenja restrikcija u slučaju da se dodatno pogoršaju energetske prilike.
Iz EPCG su naveli da je, zbog hladnog vremena, potrošnja struje na rekordnom nivou, te apelirali na potrošače da racionalno troše električnu energiju.
Svi crnogorski gradovi imaju uredno napajanje električnom energijom, sa izuzetkom dijela seoskih područja zbog nepristupačnosti i zavejanih puteva.
Sve raspoložive ekipe i kapaciteti EPCG su angažirane na terenu i pokušavaju sanirati kvarove, kako bi u najkraćem mogućem roku potrošači bili uredno snabdjeveni strujom , ističe se u saopćenju EPCG.
Zamjenik komadanta civilne zaštite Hrvatske Damir Čemerin kazao je za Al Jazeeru da bi, zbog novog talasa hladnoće i padavina najavljenih za vikend, moglo doći do problema u opskrbi električnom energijom.
(balkansaljazeeranet)