Otkriveno jezero skriveno 20 miliona godina
Nakon više od dvije decenije bušenja, ruski naučnici dospjeli su do površine ogromnog slatkovodnog jezera u Antarktiku koje je bilo skriveno pod kilometrima leda 20 miliona godina.
Otkrivanje jezera Vostok je dugo očekivano, a naučnici širom svijeta se nadaju da će moći saznati nešto više o mikroorganizmima koji su postojali prije ledenog doba.
Jedinstveno otkriće
Također, postoji mogućnost da će u jezeru biti nađeni materijali neprocjenjive vrijednosti koji će naučnicima pomoći da traže znakove života na satelitima Jupitera i Saturna, ili pod polarnim ledenim kapama na Marsu, gdje bi uvjeti mogli biti isti.
Valerij Lukin, šef ruskog Istraživačkog instituta za Arktik i Antarktik (AARI), izjavio je u srijedu da je njegov tim stigao do površine jezera u nedjelju, prenosi AP.
„Ne postoji nijedno drugo mjesto na Zemlji koje je izolirano više od 20 miliona godina“, kazao je Lev Savatjugin, naučnik pri institutu uključen u pripreme tima. „To je susret s nepoznatim“.
Savatjugin je kazao da se naučnici nadaju da će otkriti proste bakterije koje će im možda pomoći da saznaju više o postanku života.
„Moramo vidjeti šta ovdje zapravo ima prije nego što pošaljemo misije na satelite sa ledenom korom, kao što je Jupiterov satelit Europa“.
Međutim, udruženja za zaštitu okoliša su zabrinuta da će 66 tona maziva i antifriza korištenih u bušenju zagaditi jezero.
Ruski istraživači tvrde da će bušilica samo dotaći površinu jezera, a zbog velikog pritiska, voda će poteći iz okna gdje će se zamrznuti, te tako izolirati toksične hemikalije.
U decembru, kada je u Antarktiku ljeto, naučnici će odnijeti ledeni uzorak na analizu.
Uvjerenje naučnika
Jezero Vostok, koje se nalazi oko 3,8 kilometara pod površinom, najveće je od mreže skoro 400 poznatih jezera pod ledenim pokrivačem u Antarktiku.
Jezero je dugo 250 kilometara, a široko 50 kilometara na najširem mjestu.
„Najjednostavnije rečeno, ovo otkriće može izmijeniti način na koji mislimo o životu“, kazao je šef naučnog tima NASA-e Waleed Abdalati za AP.
Naučnici vjeruju da postoje mikrobi u dubini jezera bez obzira na visok pritisak i hladnoću.
Izvor: Agencije
(balkansaljazeeranet)