Gauck je umirovljeni luteranski pastor, a najpoznatiji je po svom protivljenju bivšem komunističkom režimu u Istočnoj Njemačkoj. Kao disident vodio je arhiv o tajnoj službi Stasi, te je nakon ujedinjenja Njemačke razotkrio neke njihove zločine.
Valja napomenuti i kako je Gauckovu kandidaturu ovog puta podržala i kancelarka Angela Merkel, iako se 2010. godine protivila njegovoj nominaciji i na predsjedničku poziciju pogurala Christiana Wulffa, koji je prije par dana podnio ostavku zbog korupcijske afere.
Crkvenjacima poput Gaucka možemo zahvaliti za uspjeh mirne revolucije u Istočnoj Njemačkoj
“Nemojmo zaboraviti da upravo crkvenjacima poput Gaucka možemo zahvaliti za uspjeh mirne revolucije u Istočnoj Njemačkoj. Ovaj čovjek može pružiti važan poticaj u borbi s budućim izazovima”, kazala je Angela Merkel nakon sastanka s članovima svoje vladajuće koalicije i oporbe.
Službeno će se predsjednik birati na sjednici Bundestaga zakazanoj za 18. ožujka, ali s obzirom na potporu svih stranaka, Gauckovo imenovanje trebalo bi biti formalnost. Predsjednička funkcija u Njemačkoj je više ceremonijalnog karaktera, ali bi u političkom smislu predsjednik trebao služiti kao moralni autoritet i korektiv društva. Nešto što Gauckovom prethodniku Wulffu definitivno nije pošlo za rukom.
(indexhr)