Epidemija samoubistava ruske djece
Serija samoubistava malolJetnika ove sedmice uzbudila je Rusiju. Neki psihijatri su počeli da govore o “epidemiji suicida”. U utorak su u Podmoskovlju u gradiću Lobno dvije drugarice četrnaestogodišnje učenice Liza Pecilja i Nastja Koroljova držeći se za ruke skočile sa 15. sprata zgrade. Bile su drugarice od prvog razreda osnovne škole.
Troje mladih Rusa koji su izvršili samoubistvo
Liza je živela sa majkom. Roditelji su razvedeni. Djevojčice su u svojim školskim torbama ostavile opraštajna pisma u kojima poručuju roditeljima da ne žele više da žive. One su imale probleme u školi.
Na jugu Moskve 8. februara sa 14. sprata skočio je petnaestogodišnji učenik Saša Filipjev poslije svađe sa ocem. Otac je vikao na Sašu optužujući ga da je ukrao foto-aparat školskoj drugarici. Porodična situacija se zakomplikovala kad je otac počeo da živi sa ženom koja je također imala sina.
“Ako sam ja tako loš, živite sa Ruslanom (djetetom nevjenčane žene). Baba, tata, teta Ira, mama, oprostite. Ja nisam psihički bolestan. Ovoga puta vaše zabrane ne mogu djelovati. Uvek mi je bilo interesantno šta se događa poslije smrti. Vratite foto-aparat Marti”, napisao je Saša u oproštajnom pismu.
Strašne razlike
Prema statistici Svjetske zdravstvene organizacije Rusija je pri vrhu rang-liste samoubistava mladih. Na sto hiljada stanovnika u toj dobi u Rusiji se ubije 32, a u Švedskoj 10, Britaniji, Italiji ili Grčkoj samo troje.
Sredinom januara u Tverskoj oblasti je sa krova petospratne zgrade skočila šesnaestogodišnja učenica.
U posljednjih dvadeset godina u Rusiji je oko 800.000 maljoletnika izvršilo samoubistva. Prema Ministarstvu zdravlja Rusije u stanju depresije je svaki peti maloletnik, dok je u razvijenim zemljama svaki dvadeseti. Rusija je na trećem mjestu u svijetu po broju samoubistava djece, odmah iz Bjelorusije i Kazahstana.
– U zapadnim zemljama od depresije strada ne više od pet odsto maloljetnika, a u Rusiji 20 odsto. O samoubistvu pomisli oko 45 odsto ruskih djevojčica i 27 odsto dječaka. Najviše dječjih samoubistava je u dva najrazvijenija grada – u Moskvi i Sankt Peterburgu.
– Nažalost, roditelji ne razumiju šta se događa sa njihovom ćerkom ili sinom. Nijedno samoubistvo se ne događa bez razloga – kaže Anatolij Severni, predsjednik Asocijacije dječjih psihijatara i psihologa.
Moskovski psiholog Natalija Gluško smatra da je jedan od glavnih razloga velikog broja suicida gubitak emocionalnog kontakta djece s roditeljima i bliskim ljudima.
(vestionlinecom)