Saudijka Salwa el-Aededan dobila je slučaj protiv istaknutog alima šejha Aida el-Qarnija.
Aededan je optužila el-Qarnija da je narušio njeno intelektualno vlasništvo i tvrdi da su dijelovi njegove knjige La Tayass (Ne očajavaj) ukradeni iz njene knjige Hakaza Hazamo al-Yais (Ovako su pobjeđivali očaj).
Aededan je odbila ponudu koju joj je šejh el-Qarni ponudio, i na početku je negirao optužbe pokušavajući je u više navrata ocrniti.
Po pisanju štampe šejh je koristio položaj koji ima u medijma okupljajući svoje učenike i sljedbenike protiv Aedadanove koji su na online forumima i društvenim medijima na internetu napadali mladu autoricu.
Da bi se slučaj priveo kraju bila je potrebna godina dana tokom koje je šejh el-Qarni uporno negirao plagiranje Aededanine knjige.
Saudijsko ministarstvo kulture je 24. januara kaznilo el-Qarnija sa 30.000 saudijskih rijala (8.000 US dolara) dok u isto vrijeme mora nadoknaditi štetu Aededan s iznosom od 300.000 saudijskih rijala (80.000 US dolara).
Sud je donio presudu da se svi primjerci knige el-Qarnija povuču iz knjižara i da se zabrani njihova prodaja, a također su se našli i na crnoj listi.
Saudijski alim je branio svoju poziciju tvrdeći da je poznati alim Ibn Taymiyyah u svojim knjigama kopirao radove drugih alima bez pominjanja izvora ili reference. „Znači li to da je bio nesposoban? Ja nisam nesposoban. Mogu napisati jednu kompletnu knjigu bez ijedne reference”, rekao je el-Qarni.
„Ova knjiga služi kao izvjesna vrsta naučnog rada, i ono što je kopirano može spadati pod tu kategoriju i ne može se smatrati isključivo intelektualnim radom”. Obraćajući se Aededanovoj, on je rekao:”O kćeri, uzmi iz knjiga šta god hoćeš i ostavi ostalo.”
On je naveo nekoliko primjera velikih autora i pjesnika koji su kopirali jedan drugog ili su nadograđivali radove drugog, i zamolio je svoje sljedbenike da ne vrijeđaju i napadaju Aededanovu.
Izjava i molba el Qarnija došla je već prekasno, ona je već žrtva online zlostavljanja koje se samo pojačalo nakon demonstracija ispred Ministarstva kulture kada je sud donosio odluku.
Aededan je objavila pismo upućeno el-Qarniju u kojem kaže:” Nije li ironično da društvo koje je ogorčeno kada se ženi vidi pramen kose ne kaže ništa kada se veliki alim poput Ibn Taymiyyaha okleveta?”
Iako je zvanično slučaj okončan, još uvijek se vodi debata između protivnika i pristalica el-Qarnija koji još uvijek vjeruju u njegovu nevinost.
Nakon suđenja mnogi su se pozvali na izjavu Samira Faraja koji tvrdi da će također podnijeti tužbu protiv el-Qarnija.
Egipatski pjesnik tvrdi da je el-Qarni ukrao njegovu knjigu Shuara Katalhom Shirahom (Pjesnici koje su ubile njihove pjesme), i objavio ga pod sličnim imenom Kasaid Katalat Ashabaha (Pjesme koje su ubile svoje pisce).
Faraj tvrdi da je otkrio prevaru još prije šest godina ali nije znao kako da vrati svoja prava. Međutim ohrabren pobjedom Aededanove on je odučio da podnese tužbu pred Saudijskim sudom.
IslamBosna.ba