Sutra 16. godina od potpisivanja Mirovnog sporazuma: Dejton treba transformaciju
Dejton je od BiH stvorio nedovršenu građevinu koja podrhtava pod teretom loših ustavnih rješenja, smatra Lazović
Dejtonski mirovni sporazum, kojim je 21. novembra tačno prije 16 godina uspostavljen mir u našoj zemlji, neophodno je nadograditi na način koji će omogućiti potpuni povratak izbjeglica, a državu funkcionalno osposobiti za euroatlantske integracije, smatraju u Vašingtonu, gdje su najzaslužniji za njegovo potpisivanje.
Jedan okvir
Govoreći nedavno o stanju na Balkanu pred Odborom za vanjsku politiku američkog Kongresa, pomoćnik državnog sekretara SAD Filip Gordon (Philip) jasno je poručio da SAD i dalje podržavaju dejtonski okvir: jedna država, dva entiteta, tri konstitutivna naroda.
– Zabrinuti smo zbog izazova promjene ovog okvira, osobito pojedinaca iz Banje Luke, koji ismijavaju ovlasti visokog predstavnika i nastoje vratiti reforme koje su dali BiH njenu evropsku perspektivu – rekao je, između ostalog, Gordon.
No, istaknuo je da se Dejton mora transformirati i unaprijediti kako bi država bila funkcionalnija.
Miro Lazović, bivši predsjednik Skupštine RBiH i član bh. delegacije koja je u ime BiH potpisala ovaj sporazum, ističe da je Dejton davno ispunio svoj sadržaj.
– Dejton je od BiH stvorio nedovršenu građevinu koja podrhtava pod teretom loših ustavnih rješenja. Stoga je potrebna radikalna promjena ustavnopravnog i teritorijalnog koncepta u BiH – ističe Lazović, koji upozorava da se iz RS danas vodi politika dvostrukih aršina.
Šef Kluba poslanika Saveza za bolju budućnost (SBB) u Parlamentu BiH Mirsad Đugum smatra da je Dejton davno trebalo revidirati.
Neradno u RS
– Neke stavke Dejtona do danas nisu ispunjene kao što su povratak izbjeglica i imovine, a nema ni sigurnosti građana. Pa, pogledajte kakvo nam je stanje u državi! Dejton mora doživjeti transformaciju – ističe Đugum.
U državi – sve po starom. Tako će u RS sutra, 21. novembra, biti neradni dan, s obzirom na to da vlasti ovog entiteta Dejton slave kao “državni praznik”, i danas negirajući 25. novembar kao Dan državnosti BiH.
Ganić: Ubaciti instrumente
Ratni član Predsjedništva RBiH Ejup Ganić poručuje da će Dejton biti “spomenik etničkom čišćenju” ako se u RS ne vrate svi prognani.
– To će, onda, biti poraz slova i duha Dejtona koji su Amerikanci zacrtali. Treba ubaciti instrumente koji će vratiti Dejton suštini zbog koje je i napravljen – smatra Ganić.
(dnevniavazba)