Naser Nabil: BiH pred historijskim izazovom
Naser Nabil, predsjednik Udruženja palestinske dijaspore u BiH, u intervuju FENI: BiH pred historijskim izazovom.
Zahtjev Palestine za punopravno članstvo u UN-u koji je 23. septembra podnio predsjednik Palestine Mahmud Abas izazvao je burne reakcije širom svijeta. Sjedinjene Američke Države već su najavile stavljanje veta, a Bosna i Hercegovina se našla u “neobranom grožđu”. Pritisak SAD-a očituje se i u pismu predsjednika ove velesile Baracka Obame koje je uputio članovima Predsjedništva BiH, a u kojem, najblaže rečeno, apelira na BiH da ne glasa za prijem Palestine.
S druge strane, veliki dio naroda BiH, poučen iskustvima na vlastitoj koži, razumije kroz šta prolazi palestinski narod.
Palestina tvrdi da već ima podršku osam država te da očekuje i glas “za” od BiH. Stoga su nedavno, u razmaku od 24 sata, BiH posjetile visoke delegacije Palestine i Izraela, svaka sa svojim ciljem – lobiranjem za (ne)prijem Palestine u UN.
Poznato je da se ovakve odluke u Predsjedništvu BiH moraju donijeti konsenzusom, isto kao što je poznato da Predsjedništvo BiH neće postići konsenzus kada je u pitanju Palestina i njen prijem u UN. Stoga će, najavljuju mediji, BiH biti suzdržana.
Ovim povodom razgovarali smo s predsjednikom Udruženja palestinske dijaspore u BiH Naserom Nabilom.
FENA: Kako komentirate sad već izvjesnu odluku Predsjedništva BiH da BiH bude suzdržana pri glasanju u Vijeću sigurnosti UN-a?
NABIL: Bosna i Hercegovina je pred historijskim izazovom. Bez obzira na to kako bude glasala, ući će u historiju. S obzrom na agresiju koju je BiH proživjela, mislim da je članovima Predsjedništva BiH itekako jasno kakva agresija se provodi nad Palestincima već 63 godione. Stav BiH da bude suzdržana je nešto što BiH sebi ne bi smjela dozvoliti. Vanjska politika BiH treba biti na strani pravde, legitimnog zahtjeva palestinskog naroda za slobodu, samostalnost i svoju državu. Palestinci su proteklih 60 godina doživjeli dosta nepravde i to isključivo zbog Izraela koji sebe smatra “državom iznad zakona”.
FENA: Član Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović je, po svim raspoloživim informacijama, protiv zahtjeva Palestine. Vaš komentar.
NABIL: SAD pokušava na sve moguće načine zaštititi svog tzv. strateškog partnera, odnosno, Izrael. Ali, ne mogu da shvatim zašto je Republika Srpska, baš u ovom slučaju, podlegla vanjskim pritiscima, odnosno, pritiscima SAD-a. Stav predsjednik RS-a Milorada Dodika i Radmanovića kao člana Predsjedništva BiH je potpuno neopravdan, da ne kažem, bez logike. Ne postoje elementi zbog kojih bi RS stajao na putu palestinske slobode i nezavisnosti.
FENA: Cilj Palestine je prvenstveno da uđe u UN kao samostalna država, ali, svjetske agencije prenose i da je jedan od palestinskih ciljeva, u ovom slučaju, dobiti dovoljan broj glasova koji će izazvati veto što bi osramotilo SAD jer bi ih prisililo da se usprotive volji međunarodne zajednice.
NABIL: Cilj palestinskog vodstva nije da izazove veto SAD-a. Palestinci su dosada pokazali ogromnu strpljivost i političku volju. Kada su 2009. mirovni pregovori upali u ćorsokak, održano je više od 280 sastanaka iz kojih je proizašlo 12 komisija u vezi s pitanjem vode, sigurnosti, granica, Jerusalema, itd. Međutim, svi postignuti dogovori su opstruirani od izraelske strane. Mi smo dovedeni pred svršeni čin. Mi više ne možemo i nemamo mogućnosti da razgovaramo s izraelskom stranom koja nas ignorira i odbija sve naše prijedloge i zahtjeve. Izrael i dalje Jerusalem smatra isključivo izraelskim, Izrael i dalje gradi izolacioni zid, Izrael i dalje raseljava Palestince. Mi nemamo drugog načina već da se obratimo UN-u koji je već 1947. podijelio historijsku palestinsku zemlju na izraelsku i palestinsku državu. Dakle, mi idemo na izvor, tamo gdje je odluka donesena, gdje je dato Izraelcima da osnuju svoju državu nauštrb palestinskog naroda.
FENA: Vi tražite priznavanje Palestine u granicama iz 1967. kada je Jerusalem bio 50 posto izraelski, a 50 posto palestinski.
NABIL: Mi se sada borimo za manje od 20 posto naše teritorije. Uvijek smo bili za pregovore i mirna rješenja. Izrael nas samo zavlači u ćorsokake i ne želi kompromis. Ne preostaje nam ništa drugo nego da se obratimo UN-u.
FENA: Vratimo se SAD-u i pismu Baracka Obame članovima Predsjedništva BiH.
NABIL: Obama je sebi uzeo za pravo da u pismu poruči članovima Predsjedništva BiH da ne glasaju za članstvo Palestine u UN-u. To je, po mom mišljenju, miješanje u unutrašnje stvari BiH.
FENA: Možete li prokomentirati snimljeni razgovor predsjednika Francuske Nikolasa Sarkozyja i predsjednika Baracka Obame u kojem spominju predsjednika Izraela Benjamina Netaniahua kao “lašca” i nekoga s kim je teško raditi svaki dan.
NABIL: Jasno je i da velesile, uključujući SAD, znaju da Izrael koristi laži i predstavlja stvari u drugačijem svjetlu. SAD Izrael smatra “svojim djetetom” koje treba paziti. Nisam siguran da se sada pomalo i ne plaše Izraela. Ali, ta zaštitnička politika SAD-a prema Izraelu neće donijeti mir i stabilnost. Američka administracija s Obamom na čelu nije uradila ništa Palestini, mada je sam Obama, na početku mandata izjavljivao da mu je prioritet rješavanje palestinsko-izraelske krize. Sada nam onemogućuju i pristup UN-u. Palestinu je priznalo 130 država i mi smo činjenica koja se ne može ukloniti.
FENA: Kada smo već kod stabilnosti u regionu…Iran ozbiljno prijeti Izraelu, Turska prekida diplomatske odnose s Izraelom…Situacija bi, čini se, mogla eskalirati u svjetskim razmjerama?
NABIL: Ukoliko palestinsko-izraelski sukob ne bude riješen mirnim putem i u skorije vrijeme, potpuno je jasno da ovakvo žarište može dovesti do trećeg svjetskog rata. Palestinci biraju mirovno rješenje, ali očito je da SAD i druge proizraelske države to ne žele. Da li će to dovesti do toga da regionalne sile poput Turske, Irana ili Sirije krenu silom da vrate ono što je silom oteto ostaje otvoreno pitanje. Ali, o tome moraju razmišljati političari koji su odgovorni za mir i stabilnost cijelog svijeta, posebno SAD s Barackom Obamom na čelu . Na njima je odgovornost. Palestince ne mogu ignorirati i zanemariti naše legitimne zahtjeve. Ne mogu usporiti ili zaustaviti našu ustrajnu borbu za priznavanje palestinske države. Palestinci su Izraelu dali 80 posto historijske palestinske zemlje. Tražimo manje od 20 posto. Zar treba i više da damo da bi Izrael bio zadovoljan, a Bliski istok miran i stabilan?
(Vijesti.ba)