Rog jednog od dinosaurusa koji su posljednji izumrli dokaz je kako je udar ogromnog meteora uništio vladavinu gmazova na Zemlji. Okamenjeni čeoni rog dug 45 centimetara, iz porodice je dinosaurusa biljoždera kojima je pripadao i poznati trorogi triceratops. Otkriven je na geološkom nalazištu poznatom kao formacija Hell Creek u pustinjskom predjelu jugoistočne Montane u SAD-u gdje su iskopani i mnogi drugi fosili dinosaurusa. Smatra se vrlo važnim s obzirom na to da je nađen samo 13 centimetara ispod kamenog sloja koji označava prijelaz iz krede u tercijar, kad su nestali svi dinosaurusi.
– Ovo je otkriće dokaz kako dinosaurusi nisu polako izumirali prije nego što je udario meteor, nego su izumrli iznenada i svi odjedanput – rekao je dr. Tyler Lyson sa Univerziteta Yale u američkom New Havenu. Uglavnom je bilo prihvaćeno mišljenje kako je veliki asteroid ili kometa prije 65 miliona godina, na kraju krede, udario u Zemlju nedaleko od meksičke obale, negdje oko poluotoka Yucatana, te uništio sve dinosauruse. Ipak neki su skeptici uporno upozoravali kako ni iz zadnja tri miliona godina prije udara meteora nema nikakvih okamina tih gmazova što su smatrali dokazom da su nestali prije udara.
Ubio ih meteor širok 14,5 km
Meteor koji je ubio dinosauruse, prema nekim izračunima, bio je širok između 9,5 i 14,5 kilometara, a udario je u Zemlju brzinom od otprilike 80.500 km/h oslobodivši pritom više od 100 miliona megatona energije.
Presudili im predatori
Iako su riječne kornjače preživjele prelaz iz krede u tercijar, nestale su 25 miliona godina poslije. Naučnici pretpostavljaju kako su ih uništili predatori jer tadašnje kornjače nisu mogle uvući glavu pod oklop.
Spasile se i jer su živjele u vodi
Riječne kornjače imale su još jednu zaštitu. – Životinje koje su živjele u vodi ipak su bile zaštićene od toga što je na kopnu uništilo biljke i životinje. U vodi se i prije i poslije toga živjelo normalno – tvrdi dr. Lyson.
Spor metabolizam olakšao opstanak
Iako su dinosauri bili glavni na planetu, nisu preživjeli katastrofu koja ih je pogodila iz svemira, ali riječne kornjače boremys jesu. Njihove okamine našli su američki paleontolozi u Sjevernoj Dakoti i Montani, a iz doba su nakon udara meteora. Tajna, tvrde, nije u tvrdom oklopu nego u tome što nisu bile pohlepne. Zbog spora metabolizma mogle su preživjeti na skromnim obrocima koje su pronalazile.
Oklopljeni dinosaur s najvećom glavom
Triceratops je bio oklopljeni dinosaur, dug devet metara i težak sedam tona. Glava, veća od tri metra, bila je najveća koju je neka kopnena životinja imala.
(dnevniavazba)