Veća izjednačenost bračne i vanbračne zajednice, crkvenog i opštinskog vjenčanja, osnivanje Alimentacionog fonda, bolja zaštita djece od fizičkog kažnjavanja, nepotpuno usvojenje, legalizacija surogat majke.- samo su neki od predloga sadržanih u novom Građanskom zakoniku.
Ukoliko bi ovaj dokument prošao bez ikakvih izmjena, porodični odnosi bi bili regulisani mnogo detaljnije nego važećim Porodičnim zakonom. Međutim, i dalje je neizvesno kada bi stupio na snagu, jer se javna rasprava o nacrtu zakona očekuje najranije za osam meseci.
Surogat majke
Posebna novina je i legalizcija surogat majke. U Srbiji bi tako, prvi put, bili propisani jasni uslovi i pravila po kojima bi majka koja želi a ne može da rađa dobila mogućnost da sklopi ugovor i da to umjesto nje učini druga žena.
“Uradili smo dvije trećine posla. Dio koji se odnosi na nasledno pravo završavamo u septembru, a u novembru i onaj koji se tiče stvarnog prava. Odmah potom biće održana javna rasprava“, objašnjava Ratomir Slijepčević, sekretar Komisije za izradu Građanskog zakonika.
Cio zakonik se, inače, sastoji iz tri cjeline, a u trećem dijelu koji se dotiče porodičnih odnosa, ispisano je čak 380 članova. Većina je prepisana iz važećeg Porodičnog zakona, ali ima i značajnih novina. A neke od njih bi čak ”tražile” i promijenu Ustava. To bi se dogodilo ako se usvoji predlog da ubuduće brak bude ”iste težine” bez obzira na to da li ga je sklopio sveštenik ili matičar.
“U zakoniku ima i nekih radikalnih stvari, ali one su rezultat međunarodnih konvencija. Svijet već prihvata takva rješenja, pa ćemo i mi“,.dodaje Slijepčević.
I vanbračna zajednica bi mogla biti gotovo sasvim izjednačena u pravima i obavezama sa bračnom, osim što u Komisiji postoji dilema da li da se uvede i njena obavezna registracija.
vestionlinecom