Situacija na sjeveru Kosova alarmantna
Jedna grupa sa 25 hemera je zaustavljena na raskrsnici na ulazu u Zvečan i nije im dozvoljen prolazak prema Leposaviću”, rekao je Pantić.
On navodi da je ogorčenje Srba veliko jer su pripadnici Kfora, prema njegovim informacijama, helikopterima prebacili jedan broj carinika i specijalaca Kosovske policijske službe /KPS/ na prelaz Brnjak.
“Pokušavamo da stupimo u vezu sa komandantom Kfora, ali on uporno odbija bilo kakav kontak sa nama”, kaže Pantić.
On je optužio Kfor da posredno pomaže vlast u Prištini u realizaciji plana o uspostavljanju carinskih punktova na administrativnim prelazima Brnjak i Jarinje.
“Plašimo se da će situacija eskalirati. Mi nećemo dozvoliti prolazak specijalcima `Rose`, niti ćemo predati carinske punktove pripadniciam Rose”, upozorio je Pantić i dodao da s druge strane očekuju hitnu reakciju Vlade Srbije.
Prema nezvaničnim saznanjima, Srbi okupljeni u Rudarama, gdje je zaustavljen konvoj američkih vojnika, očekuju dolazak šefa pregovaračkog tima Beograda Borislava Stefanovića.
Kako javlja dopisnik Srne, u toku su konsultacije u Vladi samoproglašenog Kosova. a prema izvorima bliskim kosovskom premijeru Hašimu Tačiju, on je od jutros u više navrata kontaktirao šefa američke Ambasade Kristofera Dela i na neprestanoj je vezi sa komandantom Kfora Erhardom Bilerom.
Specijalne jedinice kosovske policije u noći između ponedjeljka i utorka zauzele su administrativni prelaz “Brnjak” i pokušale da zauzmu prelaz “Jarinje”, što su Srbi spriječili postavljanjem barikada kod Leposavića. Ta dva prelaza do sada je kontrolisala carina Euleksa, koja nije provodila odluku Prištine o zabrani uvoza robe iz centralne Srbije.
Vlada samoproglašenog Kosova zabranila je uvoz proizvoda iz Srbije i uvela carinsku taksu od deset posto za proizvode iz BiH.
(SRNA)