Neki se žale na visinu njenih munara i zovu je der Miler- od Atommeiler, njemački naziv za nuklearni reaktor- zato što kažu da ih podsjeća na atomsko postrojenje. Neki ovo vide i kao priliku za debatu o turskoj islamskoj zajednici u Njemačkoj. Desničarska grupa Pro Köln i Ralph Giordano su u svojoj kampanji pozivali na zaustavljanje izgradnje ove džamije. Giordiano nije ciljao samo na džamiju, već se žalio i na integraciju turske islamske zajednice i rekao da je problem u islamu.
Mnogi se također boje da bi ova džamija mogla zasjeniti poznatu katedralu u Kelnu. Kelnska katedrala je zaštićena od strane UNESCO-a. Organizovani su protesti, pisani novinski članci, rađeni televizijski i radio programi i dogovoreno je da munare budu manje.
Arhitekta džamije Paul Böhm kaže da je sama džamija čin integracije. „Ovo je jedna od najvažnijih građevina koje sam projektirao,“ Böhm je rekao za Deutsche Welle. „Data mi je prilika da radim nešto ne samo za određenu grupu ljudi, već za cijelu zajednicu.“
Ajse Ajdin iz Tursko-islamske unije kaže da su vjerske kuće otvorena mjesta, i da džamija poput ove može smanjiti strah od islama i omogućiti mjesto za komunikaciju.
Keln je jako uništen u Drugom svjetskom ratu i nikad se nije skroz oporavio u arhitektonskom smislu. A ova džamija ima svoj jedinstveni stil, i mnogi je opisuju kao modernu i njemačku. Norbert Nussbaum, predstavnik historije arhitekture na Univerzitetu u Kelnu, naziva ovu džamiju „prekretnicom za religijsku arhitekturu u Njemačkoj.“ Ali također kaže da je ona turska.
“Ona ima posebni oblik kojeg pronalazimo u osmanskoj arhitekturi. To je turska džamija na sred islamske dijaspore -što je dobra stvar jer većina muslimana u zapadnoj Njemačkoj su turskog porijekla, pa im ona daje domaćinski osjećaj.“
Kelnska glavna džamija će biti otvorena početkom 2012. bez dovršenog interijera. Predstavnici Truske-islamske unije kažu da žele da džamija raste za zajednicom pa će se za dizajn interijera kasnije odlučiti.
IslamBosna.ba