Mađarska uvodi ‘logore’ za nezaposlene

0

Mađarska

Premijer Viktor Orban najavljuje novu radnu politiku, a oporba to naziva staljinističkim metodama

Umjesto da doma čekaju i primaju socijalne naknade, mnogi od više stotina tisuća nezaposlenih u Mađarskoj mogli bi se uskoro naći u radnim logorima gdje bi, uz asistenciju bivših policajaca, radili na gradnji velikih infrastrukturnih objekata.

To je nova ideja vlade Viktora Orbana što učiniti sa sve većom armijom ljudi bez posla. Stopa nezaposlenosti je posljednjih godina porasla na više od 11 posto…

Prema planu vlade u Budimpešti, nezaposleni bi radili četiri sata dnevno za polovicu minimalne plaće na gradnji velikih brana, stadiona… Tamo bi bili prevezeni specijalnim vlakovima, stanovali bi u provizornim kontejnerima.

Prema listu Nespzava, čije pisanje prenosi slovački SME, ministar unutrašnjih poslova Sandor Pinter hoće povjeriti brigu o radnim logorima bivšim policajcima. “Upravljat će poslom i organizirati. Neće biti nikakvi nadzornici”, tvrdi ministar.

Oporba je, ipak, ove planove usporedila s radnim logorima iz staljinističkih 50-ih godina. Orban, međutim, tvrdi kako je to dio šireg plana da se u roku od deset godina otvori milijun novih radnih mjesta, uključujući i društveno korisni rad. Organizaciju tog dijela plana na sebe bi preuzeo MUP.

Istodobno bi se isplata socijalnih naknada i pomoći skratila sa sadašnjih 270 na 90 dana. Tako će, ako ne nađu posao, nezaposleni biti prinuđeni uključiti se u radne logore…

Kritičari Orbana odmah su ovu ideju povezali s njegovom sve upadljivijom fasciniranošću azijskim rezultatima i modelima razvoja, prije svega kineskim, na kojima vidi samo dobre strane, a nikakve loše. To se očitovalo upadljivo ovih dana uoči posjeta visoke kineske delegacije s kojom će se pregovarati o kineskim investicijama u Mađarskoj od čak 12 milijardi eura. Istodobno vlasti uoči ovog posjeta nastoje na sve načine spriječiti proteste Tibetanaca i organizacija za ljudska prava…

Na drugoj strani pada u oči izrazita kritičnost Orbana prema Zapadu, utoliko više što se najavljuje da prolazi razdoblje poštede od kritika vlade u Budimpešti tijekom njezina predsjedavanja EU-om koje upravo istječe. Krajem prošle godine vlada je oštro kritizirana zbog zakona o medijima, posljednjih dana, kako se približava kraj predsjedavanju, sve otvorenija su osporavanja novog ustava, posebno dijela koji se tiče politike prema Mađarima izvan Mađarske.

Vlada u okviru okončanja predsjedavanja Unijom priređuje veliku proslavu koja ima cilj ublažiti dojam o svom zapadanju u izolaciju. U prisutnosti ministrice vanjskih poslova SAD-a Hillary Clinton na svečanoj Večeri slobode uručena je vladina Nagrada mađarske slobode, otvara se Institut Toma Lantosa (nazvanog po poznatom američkom kongresmenu mađarskog podrijetla), u prisutnosti Condoleezze Rice, otkriva se spomenik Reaganu…

Veliki publicitet je, međutim, imalo pismo Clintonovoj grupe mađarskih intelektualaca, na čelu s piscem Gyorgyem Konradom i bivšim predstavnikom OESS-a za slobodu medija Miklósem Harasztijem, u kojemu se otvoreno upozorava da se Mađarsku Orban vodi u autokraciju.

Na to pismo s vladine strane dosad je reagirao kratko i više nego jasno eurozastupnik Tamas Deutsch. On je potpisnike na Twitteru nazvao “hovnivalima” (to jest insektima koji valjaju kugle svog izmeta) koji su “uvijek spremni na izdaju svoje domovine”. Retorika neodoljivo podsjeća na onu kojom su “čašćeni” disidenti u vrijeme komunizna.

slobodnadalmacijahr

Leave a Reply