I Izraelci i Palestinci su posljednjih mjeseci snažno lobirali širom svijeta, svako za svoj cilj.
Poslije dvogodišnjeg ćorskokaka u koji su zapali mirovni pregovori dvije strane, Palestinci planiraju da u septembru zatraže od UN da prizna nezavisnost njihove države.
Iako će proglašavanje nezavisnosti u UN biti u velikoj mjeri simboličan korak, kako ocjenjuje AP, Palestinci se nadaju da će time izvršiti pritisak na Izrael da se povuče sa teritorije okupirane 1967, za koju oni žele da budu dio njihove buduće države.
Odluke Generalne skupštine nisu pravno obavezujuće, te bi Palestincima bilo potrebno odobrenje Saveta bezbjednosti, u kojem su SAD, kao jedna od stalnih članica, nagovijestile da bi stavile veto na bilo koji palestinski korak koji ne bi bio rezultat pregovora.
Liberman je u Izraelu rekao novinarima da će “jednostrani koraci primorati jevrejsku državu na jednostrane korake”.
“Važno je da prenesemo poruku da bilo kakav unilateralan korak može samo da naruši proces, može samo da ugrozi šanse za postizanje razumnog sporazuma na Bliskom istoku”, rekao je Liberman posle govora poslanicima na zatvorenoj sjednici Skupštine.
Prema jednom od poslanika, Liberman je poručio da bi Izrael mogao da zamrzne finansijski priliv, ukine slobodan prolaz palestinskim liderima kroz Izrael i pojača pritisak na njih preko SAD.
Isti izvor je rekao da je Liberman izrazio zabrinutost da bi Palestinci mogli da iskoriste UN kao platformu za pokretanje procedure protiv Izraelaca pred Međunarodnim krivičnim sudom u Hagu.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu je danas tokom posjete Rumuniji pokušao da je pridobije protiv palestinskog plana u UN, a njegov domaćin, premijer Emil Bok je obećao podršku.
“Ponovo smo iznijeli stav svoje zemlje da je rješenje do kojeg će u pregovorima doći dvije strane, bez jednostranih poteza, jedini način da se osigura stvarno i čvrsto tlo za dugotrajni mir”, rekao je Bok.
Netanjahu se nije dotakao te teme tokom konferencije za novinare poslije njegovog susreta sa Bokom.
b92net