“[Ti zakoni] bi dodatno stigmatizirali te žene i doveli do njihovog otuđenja od većine društva”, izjavio je Thomas Hammarberg, komesar za ljudska prava Vijeća Europe, za web stranicu Vijeća u srijedu, 20. jula.
“Zabrana ulaska ženama odjevenim u burkama/nikabima u javne ustanove kao što su bolnice ili vladini uredi samo može dovesti do toga da one ta mjesta u potpunosti izbjegavaju.”
Nekoliko europskih zemalja je donijelo zakone o zabrani nošenja hidžaba i vela za lica na javnim mjestima.
Belgija će postati najnovija europska država koja zabranjuje nošnju nikaba nakon što zakon o tome stupi na snagu u subotu, 23. jula.
Prema novom zakonu, muslimanke ne bi smjela izlaziti u javnost pokrivenog lica.
Ukoliko žena prekrši zakon, bit će kažnjena kaznom od 137,50 € ($ 195) ili zatvorom do sedam dana.
Ovaj potez dolazi nakon što je Francuska zabranila nikabe u aprilu. Pariz je također zabranio nošenje hidžaba u javnim ustanovama 2004. godine.
Pozivi za uvođenje sličnih zabranu su i sve ćešći u nekoliko drugih zemalja kao što su Australija, Danska, Švicarska i Nizozemska.
Islamofobija
Hammarberg je upozorio da zabrana muslimanskog odijevanja krši načela evropskih ljudskih prava.
Takve zabrane “mogu biti u suprotnosti s evropskim načelima ljudskih prava, posebno pravo na poštivanje nečijeg privatnog života i osobnog identiteta,” rekao je on.
“U načelu, država treba izbjegavati donositi zakone o tome kako da se ljudi odijevaju.”
Evropski komesar upozorio je da zabrana vela dovodi do diskriminacije i podgrijavanju anti-muslimanskih raspoloženja širom Evrope.
“Način na koji je odijevanje malog broja žena prikazan kao ključni problem koji zahtieva hitnu raspravu i zakonodavstvo je tužna kapitulacija pred predrasudama ksenofoba”, rekao je on.
“Takve snage zasigurno nisu narušene kada drugi usvajaju neke njihove terminologije i stavove.”
“Mnogo dublji problemi međukulturalne napetosti i pukotine su gurnuti u stranu kroz raspravu o nikabima i burkama”, kazao je Hammarberg.
“Umjesto poticanja ovog nesretnog diskursa, politički vođe i vlade bi trebale poduzeti odlučniju akciju protiv zločina iz mržnje i diskriminacije manjina.”
(minberba)