Najveće bh. klizište Bogatići kod Trnova, prema svemu sudeći, neće i ne može biti sanirano ni ove godine. Prema riječima Fuada Babića, koordinatora za klizišta u KS, sve institucije su na ovom zadatku zakazale.
– Ovo što radi Vijeće ministara je potpuni nemar i nezainteresiranost za najopasnije klizište u KS. Od svega prave smijuriju i ponašaju se bezobzirno. Sram ih bilo šta rade! Čitavo ljeto ležimo i ne radimo ništa. Klizišta se saniraju u julu i avgustu, kada je suša i nema protoka vode. Kada dođe jesen i počnu kiše, neka nam je Bog na pomoći – rekao je Babić.
Tvrdi da je Vlada FBiH bila formirala tim za klizište u Bogatićima, ali ga je Vijeće ministara ukinulo. Redovno obilazi klizište, ali osim čuvara na Bogatićima nema nikog drugog.
– Kada se pokrene 3.500.000 kubnih metara zemlje, tada se ne može ništa raditi, osim nijemo posmatrati. Sada su krenuli i odmori i sumnjam da se neko brine za klizište. Ovo su, definitivno, igre bez granica – dodaje Babić.
Prema riječima Ljubomira Rokića, profesora geologije, ovo klizište postoji duže od 50 godina, samo što je bilo u stanju mirovanja. I tada je u dva navrata rađeno istraživanje, no nije procijenjena realna veličina klizišta koja je daleko većih razmjera nego što se tada mislilo.
– Čitava aktivnost klizišta daleko je dramatičnija. To je jedna stihija koja je krenula i koja se ne može zaustaviti niti sanirati jer to ne bi mogla platiti ni Amerika. Ako se desi da pokretna masa bude polako klizila u korito Željeznice, rijeka bi polako odnosila taj materijal, onda ne bi bilo velikih posljedica. U drugom slučaju, ako sva masa odjednom krene i pregradi Željeznicu do nivoa puta i formira se jezero, puknut će brana i doći će do potopa – tvrdi Rokić.
Treba imati spreman scenarij
Prema riječima profesora Rokića, na Bogatićima se više ništa ne treba istraživati jer je sve poznato. No, trebalo bi razrađivati strategiju šta raditi u koritu rijeke Željeznice.
– Ako ne dođe do nekih radikalnijih postupaka, trebalo bi imati spreman scenarij u svim mogućim situacijama. Kasno će biti da se bilo šta radi kad se klizište, najesen, pokrene – kaže Rokić.
(dnevniavazba)