Australija: Katolička crkva štiti pedofile
Bivša nastavnica katoličke škole Pam Krstić koja je vidjela sveštenike kako zavode đake u njenom razredu izjavila je u istrazi da je sistem u australijskoj državi Viktoriji omanuo u zaštiti djece-žrtava seksualnog napastvovanja. Njen iskaz pročitan je tokom istrage o tamo kako su zaštićena ugrožena djeca u Viktoriji. U njemu, Krstić navodi da su je ignorisali kada je iznosila svoju zabrinutost.
Istraga se nije odnosila na pojedinačne slučajeve, već opšte stanje. Rečeno je da je tajanstvenost u crkvenim zajednicama i njihov “ne pričaj o tome” pristup, jednako kao i društveno oklijevanje da se progovori o seksualnom zlostavljanju sistemski problem koji zahtijeva da se o njemu govori.
– Verujemo da je odgovor crkve (na zlostavljanje) šokantno deficitaran u prevenciji i smanjenju traume kod žrtava, njihovih porodica i zajednica, po visoku cijenu za sve nas – navela je gospođa Krstić.
Po njenim riječima, postoji oprez kod policije, profesionalaca i političara da učestvuju u bilo kakvoj javnoj kritici načina na koji Katolička crkva postupa prema svešteničkom zlostavljanju.
Krstić je koosnivač melburnskog Kolektiva žrtava za one koje su deceniju zlostavljala dva, danas osuđena, sveštenika iz njene parohije “Svete Brigide” u Hilsvilu.
Ona kaže da katoličke škole i crkva nisu predmet istih pravnih obaveza koje se primjenjuju na druge koji rade s decom.
– Od nastavnika i sveštenstva koji dnevno susreću ugroženu djecu trebalo bi zahtijevati da budu pod nadzorom, na način kako se to radi u sektoru za dobrotvorni rad.
Direktor Kolektiva žrtava Helen Last kaže da Katolička crkva zadržava informacije od policije, a od vlade nema pritiska da se to promijeni.
– Institucija kao što je crkva slobodna je da čini šta ona hoće – rekla je Last u istrazi.
– Mi vidimo da ovdje postoji saučesništvo, sistemsko saučesništvo i mi pokušavamo da se tome veoma snažno suprotstavljamo – kada imate ovakvu količinu materijala koji zadržava privatna organizacija ili institucija, onda to predstavlja veliki problem za širu zajednicu.
Istraga koja je počela u januaru, treba da stekne uvid u sistemske probleme zaštite djece. Ovaj panel kojim predsjedava bivši sudija Vrhovnog suda Filip Kamins trebalo bi da u novembru podnese izveštaj sa preporukama. Istragu je naredila vlada, a nakon objelodanjivanja užasnih slučajeva zlostavljanja djece u nizu izvještaja.
Obeštećenje za ćutanje
Last se kritički odnosi prema “Melbourne response”, procesu koji je Katolička crkva usvojila i po kome žrtve svešteničkog napastvovanja mogu da traže obeštećenje od crkve u iznosu do 75.000 dolara, u zamjenu da ne idu u policiju.
Ona ističe da je to problematično, jer žrtve obično ne traže pravni savjet prije nego potpišu dokument izdat od crkve i sveštenika – prekršitelja. Njihova organizacija, rekla je Last, traži od vlade Viktorije da procijeni potrebu osnivanja nezavisne komisije koja bi istraživala ovu pojavu.
– Mi ne vjerujemo da ovo štiti djecu, crkva nije štitila djecu u prošlosti, ona ih ne štiti u današnjoj situaciju, dakle, mi nemamo nadu ni za buduću situaciju.
(Vesti online)