„40 godina su astronomi smatrali Crab maglicu kao standardnu svijeću (stabilne svjetlosne intenzivnosti). Sada, po prvi put, vidimo da svjetlost naše svijeće pokazuje varijacije“, rekla je Colleen Wilson-Hodge, NASA-ina astrofizičarka. Do sada je maglica korištena pri kalibraciji instrumenata, a intenzitet njene svjetlosti je u astrofizici također korišten pri određivanju jačine svjetlosti drugih objekata, rađajući mjernu jedinicu ,milicrab’.
Crab maglica je „ruševina“ zvijezde koja je davno eksplodirala, a čije je svjetlo na Zemlji primjećeno 1054. godine. Nalazi se na udaljenosti od oko 6.500 svjetlosnih godina od nas. Objekat je jedan od najviše istraženih objekata na nebu. U centru ovog ekspandirajućeg oblaka se nalazi neutronska zvijezda koja se okreće 30 puta u sekundi oko svoje ose, a koja također obasjava okolnu prašinu, odnosno maglicu, davajući joj specifične boje.
Varijacije su primjećene u energetskom području od 12.000 do 500.000 eV, a korištenjem više nego jednog instrumenta, odnosno opservatorija se dokazalo da nije u pitanju mogućnost greške jednog instrumenta.
Ono što je najvažnije s ovim otkrićem je upravo to da astronomi treba da nađu novu metodu, odnosno novi objekat pogodan za kalibraciju instrumenata na opservatorijima, te da postave pitanje validnosti svojih dosadašnjih rezultata.
IslamBosna.ba