Wikileaks objavio tajni dokumenat o odnosima Dodika i Tadića

0

Tadic_Dodik_s1Objavljivanje američkih povjerljivih dokumenata na internet stranicama Wikileaks i velikih svjetskih listova promijenilo je diplomatsku svjetsku mapu, jer će bar za neko vrijeme najveća svjetska sila izgubiti primat i “super moć” kakvu je imala prije nego što je kompromitovana curenjem informacija.

Dokumenta koja su prokrijumčarena iz State departmenta na Wikileks prikazuju uglavnom u neprijatnom svijetlu svjetske lidere i diplomate, ali i političari u Srbiji imaju razloga za strah od toga šta će se pojaviti iz sadržaja 994 povjerljiva telegrama poslata iz ambasade SAD u Beogradu, a koja će uskoro biti objavljena.

Za sada se zna da je najveći broj, čak 35 poslat upravo decembra 2007. godine kada su raspisani predsjednički izbori u Srbiji.

Političari u Beogradu, ali i u Banjaluci koji su na svakodnevnoj “vrućoj liniji” bili su primjetno uzdržani u javnosti, ali su se međusobmo konsultovali o posljedicama koje bi mogle nastati, svjedočili su za srbijanski “Blic” juče nezvanično mnogi predstavnici pozicije i opozicije. Pored uopštene ocjene koju je nezvanično dao jedan zvaničnik Vlade Srbije “pitanje je ko će htjeti sada da razgovara sa Amerikancima, pogotovo otvoreno”, više je nego primjetna zebnja od onoga što će se pojaviti. “Od danas samo klimam glavom i ništa ne govorim u američkoj ambasadi”, bio je prvi komentar jednog visokog političara iz regiona.

Prema podacima magazina “Spiegel”, Wikileaks posjeduje 994 depeše koje su u posljednjih 30 godina poslate iz ambasade SAD u Beogradu čiji će tekst postati dostupan javnosti. Između ostalog, navodi se da su se uoči posjete Borisa Tadića Njemačkoj 16. novembra 2009. godine, tim povodom sastali Christoph Heusgen, savjetnik kancelarke Angele Merkel i Philip Murphy, ambasador SAD u Berlinu.

Heusgen je Murphyiju, prije ostalog kazao, da bi Tadić, iako stalno govori da se “čvrsto odnosi” prema Miloradu Dodiku, trebalo da bude još čvršći.

U američkoj depeši se navodi i da je Heusgen izrazio pesimizam oko toga da li će ikad biti moguće pretvoriti Bosnu u “funkcionalnu državu”, ali se on sa Murphyijem složio da je važno nastaviti sa trudom “u tom pravcu”.

U povjerljivim dokumentima SAD navodi se i ocjena jednog francuskog diplomate da ministar vanjski poslova Srbije Vuk Jeremić “ne čini ništa da ohrabri Srbe da se vrate na Kosovo”.

24sata.info

Leave a Reply