Dok su u potresom razorenoj zemlji gorjele barikade, kolera se širi Haitijem, ali i cijelim otokom.
Vlada Dominikanske Republike prijavila je prvi slučaj kolere, u gradu Higueyu, blizu turističkog odredišta Punta Cana. Radi se o haićanskom građaninu koji se vratio iz posjeta svojoj rodnoj zemlji.
Ravnatelj policije Haitija, kao i dužnosnici ministarstava otišli su u drugi najveći grad u zemlji, Cap-Haitien, gdje su prosvjednici podigli goruće barikade i sukobili se UN-ovim mirovnjacima. Najmanje dvoje prosvjednika je smrtno stradalo.
Optužuju UN
Ministarstvo zdravstva navelo je kako je dosad umrlo 1034 osobe, iako humanitarni radnici kažu da vlada vrlo vjerojatno podcjenjuje epidemiju.
Predsjednik Rene Preval pozvao je na prestanak nasilja pred glasinama o mogućim prosvjedima i u Port-au-Princeu. Rekao je da ljudi zbog podizanja barikada ne uspijevaju dobiti potrebnu pomoć.
Zdravstveni stručnjaci zatražili su nezavisnu istragu o tome jesu li nepalski mirovnjaci u Haiti donijeli južnoazijski soj kolere. U Haitiju nikad prije nije zabilježen slučaj kolere. UN negira odgovornost, i navodi da su prosvjedi politički motivirani, Index.hr.
Vijesti.ba