Da li smo sve manje empatični?

0

empatijaIslamBosna.ba – Današnji studenti nisu toliko empatični koliko su bili oni koji su studirali ’80-ih ili ’90-ih godina, pokazuje istraživanje Univerziteta u Michiganu koje je prezentirano u Bostonu na godišnjem sastanku Asocijacije za psihološke nauke. Istraživači su analizirali podatke o empatiji među gotovo 14.000 studenata u posljednjih 30-ak godina.

“Najveći pad empatije uslijedio je nakon 2000. godine”, izjavila je Sara Konrath s Instituta za socijalna istraživanja pri Univerzitetu Michigan.
“Današnji studenti ispoljavaju otprilike 40 posto manje empatije od studenata prije 20 i 30 godina, što smo mjerili standardnim testovima ove osobine ličnosti.”

Konrath je koristila metaanalizu kombinirajući rezultate 72 različita istraživanja američkih studenata između 1979. i 2009. godine, zajedno s apsolventom Edwardom O’Brienom i Courtneyem Hsingom, postdiplomcem pri Univerzitetu Michigan.

Današnji studenti u SAD-u su, upoređujući ih s onima iz ’70-ih godina prošlog vijeka, manje skloni složiti se s rečenicama poput: “Ponekad se trudim bolje razumjeti svoje prijatelje zamišljajući kako stvari izgledaju iz njihove perspektive.” ili: “Često osjećam zabrinutost za ljude koji su manje sretni od mene.”

“Mnogi ljudi doživljavaju današnje studente, koje se ponekad nazivaju i ‘generacija ja’ kao individualce okrenute sebi i kao najnarcisoidnije, kompetitivnije i samopouzdanije u novijoj historiji”, pojašnjava Konrath, koja je pri ovom istraživanju bila u saradanji s Odjelom za psihijatriju na Univezitetu Rochester.

“Nije iznenađujuće da ovaj nagli porast samosvjesnosti prati odgovarajuća devalvacija drugih”, rekao je O’Brien.

Zašto empatija opada među mladima?

Konrath i O’Brien tvrde da ima nekoliko razloga za koje se nadaju da će biti istraženi u budućnosti.

“Povećana izloženost medijima tokom posljednjih godina jedan je od mogućih razloga”, dodaje Konrath.

“Upoređujući sa vremenom od prije 30 godina, prosječan Amerikanac je sada izložen tri puta više novim informacijama koje nisu povezane s njegovim poslom. U medijskom rječniku, ova generacija studenata odrasla je uz videoigrice, i puno je istraživanja, uključujuči i radove mojih kolega u Michiganu, koja govore u prilog činjenici da izloženost nasilju kroz medije otupljuje ljude u smislu osjećanja boli i patnje drugih”, pojašnjava Konrath.

“Nedavni porast socijalnih medija također je odigrao bitnu ulogu u padu empatije”, tvrdi O’Brien. “Jednostavnost sklapanja online prijateljstava omogućava ljudima da se jednostavno isključe kada se zasite da odgovaraju na tuđe probleme.”

“Pridodajmo tome i hiperkompetitivnu atmosferu i povećana očekivanja u uspjeh, uzrokovana popularnim televizijskim reality-emisijama, gdje imamo socijalno okruženje koje radi protiv usporavanja tempa života i protiv slušanja nekoga kome je potrebno malo razgovora i saosjećanja”, dodaje O’Brien. “Studenti današnjice su preopterećeni brigom o sebi i svojim problemima, tako da im ne ostaje mnogo vremena za empatiju prema drugima ili to vrijeme smatraju vrlo ograničenim”, rekao je O’Brien.

IslamBosna.ba

Leave a Reply