“Ukoliko se ostvare različite procjene koje smo dobili, doći ćemo u situaciju da za 40 godina više neće biti ribe”, izjavio je novinarima u Njujorku Pavan Sukdev, šef UN-ove Inicijative za zelenu ekonomiju.
U izvještaju se navodi da se katastrofa može izbjeći ukoliko se umanje subvencije ribarskim flotama i riba dobije zaštićene zone.
Stručnjaci su u dokumentu također razmotrili načine na koje globalni rast potražnje u oblastima poput energetike i resursa pitke vode može biti zadovoljen uz sprečavanje ekološkog uništavanja širom planete.
Uništavanje svjetskih zaliha ribe nije samo ekološko pitanje, pošto se, prema podacima UN, jedna milijarda ljudi, uglavnom iz siromašnih zemalja, oslanja na ribu kao na glavni izvor proteina u ishrani.
U izvještaju o zelenoj ekonomiji procjenjuje se da se ribarstvom u svijetu bavi 35 miliona ljudi, na 20 miliona brodova. Oko 170 miliona radnih mjesta vezano je direktno ili indirektno za ovaj sektor, a ukupan broj ljudi koji finansijski zavise od ribarstva je 520 miliona.
Prema podacima UN, 30 odsto svjetskog ribljeg fonda već je uništeno. Procjenjuje se da je kapacitet svjetske ribarske industrije veći za 50 do 60 odsto u odnosu na nivo pod kojim bi riblji fond bio održiv.
Srna