Organizirane kriminalne grupe postoje širom Balkana i povezane su s takvim grupama u Italiji, izjavio je u intervjuu za "Dnevni avaz" italijanski ambasador u BiH Rajmondo de Kardona (Raimondo de Cardona). Prema njegovim riječima, nedavno otkriće oružja koje je u Italiju prokrijumčareno iz BiH, pokazatelj je tipične aktivnosti organiziranog kriminala.
De Kardona ističe kako ne vidi nikakvu mogućnost da su s time povezane međunarodne vojne snage u BiH.
Istraga traje
Informacija o oružju iz BiH kod mafije u Italiji izazvala je mnogo pažnje. Šta Vi znate o cijelom slučaju?
– Ta epizoda odnosi se na istragu o organiziranom kriminalu u Italiji, koja rezultira hapšenjima već više od dvije godine. Nedavno je zaplijenjeno oružje, u kojem ima i onoga iz BiH, kao i iz drugih država. To je dio, rekao bih, tipične aktivnosti organiziranog kriminala koji uključuje i krijumčarenje. Dio tog oružja došao je iz BiH, ali ne znam više o tome, jer istraga traje.
Znači li to da postoji veza između organiziranog kriminala iz BiH s mafijom u Italiji?
– Čujte, postoje veze. Organizirani kriminal o kojem govorimo definira se kao transnacionala kriminalna aktivnost. Postoje kriminalne organizacije na cijelom Balkanu. Mi to pomno pratimo. Uspostavit ćemo ovdje u Ambasadi u Sarajevu, od sljedeće sedmice, kontakt-tačku, ured u kojem će biti predstavnik našeg ministarstva policije. Oni će sarađivati s domaćim vlastima kako bi se bolje bavili ovim problemima. Takvi uredi već postoje u Albaniji, Srbiji i Hrvatskoj i nije to specifično samo za BiH.
Kako komentirate objavljene informacije da su EUFOR i SFOR krijumčarili oružje u Italiju?
– Nemam takvih informacija. Iznenađuje me takva tvrdnja. EUFOR i SFOR multinacionalne su misije za stabilizaciju BiH i ne bih ih mogao povezati sa sumnjivim poslovima. Italija je znatno doprinijela tim misijama i zadovoljni smo njihovim učinkom. Ne vidim da može biti govora o tome.
Ustavne reforme
Već dugo imamo zastoj u BiH, ali bojite li se dodatnog pogoršanja političke situacije zbog izbora?
– Nismo posebno zabrinuti zbog sukoba koji će se javiti tokom izborne kampanje. Razumijemo da su izbori i da je teško postići velike rezultate u ovoj godini. Ali, ipak mislimo da se nešto može uraditi.
Šta?
– Možda se ne mogu donijeti zakoni i provesti, ali može se postići dogovor u pogledu provođenja presude Evropskog suda za ljudska prava, državne imovine, ili barem vojne imovine i popisa stanovništva. Nadam se da će se nešto uraditi kako bi se pripremilo za 2011. godinu. U njoj će biti svježa Vlada i Parlament i trebat ćemo snažne reforme, počevši od ustavnih.
Vize će biti ukinute
Kada će bh. građani moći putovati bez viza u EU, hoće li to biti prije izbora ili tek krajem godine?
– To je sada tehničko pitanje. Mislim da je ono otišlo u pogrešnom pravcu, jer mi sada pričamo o tome hoće li to biti u oktobru, novembru ili decembru, a zaboravljamo činjenicu da smo godinama imali taj vizni režim. Ovo je veliki korak naprijed i to treba imati u vidu. Nije više pitanje hoće li vize biti ukinute, već kada će to biti. Italija je od samog početka snažno podržavala taj proces.
Konferencija u Sarajevu već sada je uspjeh
Za dvije sedmice u Sarajevu će biti održan samit država zapadnog Balkana i EU. Jesu li konačno poznati učesnici?
– Pozivnice za konferenciju EU – zapadni Balkan u Sarajevu 2. juna su poslane sredinom prošle sedmice. Očekujemo dolazak ministara vanjskih poslova, uključujući tu i Rusiju i Tursku, i još nismo sigurno ko će sve doći. Pripreme traju. Mislimo da se sve veća pažnja pridaje zapadnom Balkanu. Činjenica je da će skup biti održan, već sada je uspjeh, a Sarajevo je posebno odabrano za mjesto održavanja i za BiH ima poseban značaj.
Avaz