Izraelski ‘Stasi’ motri imame

0

israel-soldat-moliIslamBosna.ba- Intervjue za posao imama u Izraelu ne vrše stariji imami nego pripadnici Shin Bete, izraelske tajne policije, otkriva sud za radne sporove.

 

Šejh Ahmes Abu Ajwa, star 36 godina, se bori protiv odbijanja Shin Bete da odobre njegovo imenovanje kao imama.

Na saslušanju prošlog mjeseca, visoki vladin službenik je priznao da je 60 tajnih inspektora zaposleno kao špijuni da skupljaju informacije o muslimanskim vjerskim vođama, izvještavajući o političkim stajalištima koje su oni izrazili u propovijedima i prenoseći tračeve o njihovim privatnim životima.

Šejh Abu Ajwa je iznio svoj slučaj pred sudom nakon što je odbijena njegova kandidatura za imama džamije u Jaffi, blizu Tel Aviva, uprkos tome što je bio jedini kandidat – rečeno mu je da su njegovi stavovi ekstremni i previše kritični prema Izraelu, iako položaj imama nije zvanično definisan kao povezan sa sigurnošću.

“Tokom jednog intervjua sa Shin Betom, rekli su mi da skupljaju informacije o meni od moje 15. godine”, izjavio je šejh Abu Ajwa.

“Ja sam prvi imam koji je izazvao Shin Bet ulogu u našim obavezama. Presuda bi ujedno bila i presedan i od velike važnosti, vjerujem da bi otklonila slične smetnje u budućnosti.”

Michael Sfard, advokat za ljudska prava koji predstavlja šejha Abu Ajwa, izjavio je da koliko se moglo odrediti, da se slične provjere nisu izvršavale prilikom zapošljavanja rabina.

“Ova vrsta nadzora civilnih pozicija kao što je pozicija imama dolazi direktno iz ere Stasi policije iz istočne Njemačke ili McCarthy perioda u Sjedinjenim Državama”, izjavio je on.

Tradicionalna nezavisnost lokalnih islamskih autoriteta je ukinuta još sa samim osnivanjem države Izreal 1948, kada je vlada zaplijenila gotovo sve nekretnine vakufa – darovana zemljišta i nekretnine koje koristi zajednica palestinskih muslimana – uklonila glavni izvor prihoda vjerskih vođa, islamske sudove i dobrotvorne službe.

Prema riječima stručnjaka, čak petina obradive palestinske zemlje je bila vakuf prije 1948. godine; Izrael je većinu dao cionističkim organizacijama kao što je Jewish National Fond ili prodao izumiteljima.

Odgovornost za stotine džamija, mezaristana i ostalih svetih mjesta, u međuvremenu, je predana Ministarstvu vjerskih poslova ili Islamskoj zajednici povjerenika imenovanom od strane vlade.

Danas, većina imama i svih islamskih sudaca moraju biti izloženi sigurnosnim provjerama prije nego im se dodjele državne plate.

Sabri Jiryis, historičar Izraela u ranim godinama, je istaknuo kako je zajednica povjerenika uzastopno pečatila odluku vlade da se proda islamsko vlasništvo zainteresovanim kupcima. Većina zloglasne Jaffa zajednice dozvolila je 1971. prodaju islamskog groblja u Tel Avivu na kojem je izgrađen Hilton hotel.

Šejh Abu Ajwa je rekao: “U Jaffi, vlada je imenovala mnoge vjerske službenike zato sto su dokazali svoju odanost, ali ne drugim muslimanima. Oni su prodali naše vlasništvo – ali ne možeš prodati ono sto pripada Allahu.”

Jaffa, nekad glavni komercijalni centar Palestine, danas ima populaciju blizu 50.000 stanovnika, od čega su dvije trećine Židovi a ostalo muslimani.

Šejh je propovijedao u džamiji u Jabalya, jednoj od šest u gradu, od 19. godine, zbog čega je najmlađa osoba koja je bila imam u historiji Izraela. On je kvalificiran kao imam na islamskom koledžu u izraelskom-arapskom gradu Umm el-Fahm 1988.

Lokalna zajednica ga je prihvatila kao novog imama kada je njegov prethodnik penzionisan tri godine prije, ali on ne može biti službeno priznat, te je neprihvatljiv za platu, bez odobrenja MUP-a.

Kao dio svoje prijave, on je intervjuisan od strane Shin Bet oficira imenovanim “Dror” koji je, kazao je, mahao njemu s dokumentom povjerljivih informacija koje su skupili tajni inspektori. “Mi ćemo odlučiti ko će biti sljedeći imam”, rekao je Dror, prema izjavi šejha Abu Ajwa. Šejh je uglavnom pitan za svoja politička stajališta i demonstracije na koje je namjeravao ići.

Shin Betova je procjena, otkrivena na sudu, da šejhovo imenovanje “može ugroziti sigurnost i mir u Jaffi”. Osim toga, agencija Haaretz izvještava o šejhovom “dugom učešću u neprijateljskim aktivnostima, koje se očituju u potjecanju protiv države i židovskih stanovnika”.

Šejh Abu Ajwa je izjavio da je ovo bila referenca na njegovu poziciju vođe u Jaffi – popularnog sjevernog krila islamskog pokreta. Njegov vođa, šejh Raed Salah, je podigao ljutnju židovskih predstavnika pokretanjem kampanje upozorenja na namjeru Izraela da preuzme Al-Aksa džamiju i promoviranjem bojkota parlamentarnih izbora.

Čelnik Shin Beta, Yuval Diskin, je upozorio 2007. da je uloga njegove agencije bila da se spriječe bilo kakve aktivnosti, uključujući i one koje rade protiv interesa židovske drzave.

Yaakov Salameh, čelnik odjela za vjerske manjine u MUP-u, izjavio je sudu prošli mjesec da njegovi inspektori prikupljaju informacije o muslimansim vjerskim vođama, uključujući i glasine o njihovim privatnim životima, kao što su:  da li su imali aferu ili da li su tukli svoju djecu. Informacije su tada predane Shin betu, koji ocjenjuje da li su oni pogodni za imenovanje.

G. Sfard je izjavio da je to bio “izvanredan” pristup, s obzirom da po Izraelskom zakonu kaznene prijave kandidata za religijska imenovanja se mogu samo razmatrati ako se podnositelj zahtjeva slaže s predanim informacijama.

David Baker, glasnogovornik ureda premijera, koji je odgovoran za Shin Bet, je odbio komentarisati da li je pri imenovanju rabina slijedi ista procedura kao ona kod imenovanja imama.

Šejh Abu Ajwa je primijetio da mnogi rabini, posebno oni u naseljima “rade veoma ekstremne stvari ali niko ih ne špijunira. U stvari, oni imaju potpuno potporu vlade”.

On je priznao da je bio iskren u svojim propovijedima, ali rekao je da on nikada nije prekršio nijedan zakon ili izazivao nasilje. “Govorio sam o našem palestinskom identitetu i kritizirao politiku države – tretirajući nas kao manjinu”, rekao je on. “Ovo su veoma osjetljive stvari o kojima oni ne žele da govorimo.”

Prilikom jednog Shin Bet ispitivanja, on je rekao, da mu je rečeno: “Mi znamo sve o tebi, mi te uvijek posmatramo.”

Cilj takvih intervjua je regrutovanje muslimanskih vjerskih vođa u svoje doušnike, dodao je.

Izvor: uruknet.info

Prijevod i obrada: IslamBosna.ba

Leave a Reply