On je, komentirajući namjeru Vlade manjeg entiteta da preispita nalaze Komisije za Srebrenicu, u pokušaju da negira genocid koji su počinile Vojska i policija RS, rekao da ne shvata takve postuke.Pitanje morala
– Ne shvatam kakav to ima smisao. To što Dodik govori je kao kada biste rekli da u Jasenovcu nije bilo 700.000 žrtava, već 650.000. Pitam zašto se to radi. To je pitanje morala i etike, a ne statistike. Za udovice, za majke i rođake žrtava strašno je da neko to stavlja pod znak pitanja. Ne bih volio biti u njihovoj koži. Traume su još svježe, rane se nisu zatvorile, a ovo sigurno nije melem za te rane – kaže Incko o Dodikovim istupima.
Prema njegovim riječima, nema apsolutno nikakvog opravdanog razloga da se revidiraju nalazi izvještaja koji je urađen još 2004. godine.
– Ako će to novo ispitivanje biti precizno, ono će doći do potpuno istih rezultata. Izvještaj je objavljen, ono što je u njemu su potvrdili rođaci žrtava i međunarodna zajednica to poštuje. Nema potrebe da se prave novi spiskovi i izvještaji – kaže Incko.
Visoki predstavnik boravio je proteklih nekoliko dana u Briselu, gdje je usaglašavana jedinstvena strategija komunikacija Evropske unije u BiH, koja će imati za cilj da promovira evropske vrijednosti prije i tokom predizborne kampanje.
Reakcija iz Brisela
Za vrijeme Inckovog boravka u sjedištu EU stiglo je i Dodikovo protestno pismo upućeno Ketrin Ešton (Catherine Ashton), visokoj predstavnici EU za vanjske poslove i sigurnost. Incko kaže kako ne očekuje da će to pismo izazvati neku posebnu reakciju.
– Prema mom mišljenju, Dodikovo pismo je bespredmetno, jer je on komentirao nacrt izvještaja. Mislim da neće biti nikakve reakcije iz Brisela, jer nema potrebe za tim – kaže Incko.
Avantura iz studentskih dana
Putujući u Brisel u vrijeme samog početka krize evropskog aviosaobraćaja zbog oblaka vulkanskog pepela, Incko je, kako nam je jučer prenio, doživio avanturu koja ga je podsjetila na studentske dane.
– Kada sam išao u Brisel, uspio sam avionom stići do Kelna, ali sam onda morao vozom do Brisela. Bio sam u prvoj klasi, ali sam zbog gužve prestajao cijeli put – kaže Incko.
U povratku je bilo još teže. Kako iz Brisela nije bilo letova, Incko se uspio prebaciti autobusom do Austrije.
– Prijatelji iz Mađarske osigurali su nam mjesta u autobusu do Beča. Onda me sin prevezao do juga Austrije i sada vozim do Sarajeva – rekao nam je Incko jučer poslije podne.
Avaz