Recesija: Dnevno otkaze prima čak 188 radnika!
Prema podacima službi za zapošljavanje, 30. novembra 2009. bile su prijavljene 506.444 nezaposlene osobe.
Novi prijavljeni
Stopa registrirane nezaposlenosti iznosi čak 42,3 posto i ima tendenciju rasta. U isto vrijeme, od ukupnog broja registriranih nezaposlenih osoba u novembru prošle godine bilo je 13.509 novoprijavljenih radnika koji, također, traže posao.
Za 11 mjeseci prošle godine svoje radne knjižice morale su podići 64.822 osobe. Samo u novembru evidentirano je 7.217 osoba kojima je prestao radni odnos. Otkaze u oktobru dobilo je 7.277, a septembru još 7.088 ljudi.
U avgustu su posao izgubile 5.543 osobe, u julu 5.061, a u junu 4.808. Tokom maja radna mjesta je po raznim osnovama izgubilo 4.536 radnika, u aprilu njih 5.180, a u martu 5.904.
Nadalje, otkaze je u februaru prošle godine dobilo 5.378, a u januaru 5.828 Bosanaca i Hercegovaca. Također, u posljednja tri mjeseca 2008. posao je izgubilo 15.477 radnika.
Vlasti ne rade
Kako nam je pojašnjeno, ovo je ukupan broj i odnosi se na prestanak radnog odnosa prilikom stečaja i likvidacije preduzeća, zbog proglašenja tehnološkog ili organizacionog viška, prestanka rada poslodavca, isteka ugovora na određeno vrijeme, sporazumnog raskida, povrede radne obaveze i drugih razloga.
Predsjednik Saveza samostalnih sindikata (SSS) BiH Edhem Biber kaže da mu teško pada činjenica da je bio ptica zloslutnica kada je još u maju prošle godine predvidio otpuštanje više od 70.000 radnika.
Tada sam samo namjeravao vlastima ukazati da dolazi ozbiljna kriza i potaknuti ih da počnu napokon raditi. Nažalost, niko iz vlasti to nije slušao i ozbiljno shvatio. Vlasti skoro ništa nisu uradile da očuvaju radna mjesta. Radnici ostaju bez posla i sve lošije žive, rekao je Biber za “Avaz”.
Građevinarstvo je u kolapsu
Građevinarstvo je u kolapsu! Najteže je radnicima u toj oblasti. Ništa se ne radi, a vlasti još daju poslove vrijedne desetine miliona eura stranim firmama. Gubljenjem poslova i radnici gube radna mjesta. I drvoprerada je u vrlo teškoj poziciji, jer je izgubila tržišta. Kriza ozbiljno prijeti metalopreradi, hemijskoj industriji, kompanijama koje se bave proizvodnjom građevinskog materijala…, kaže Biber.
Avaz