Kako smanjiti broj poginulih na cestama u BiH?
Neumoljiva statistika kaže da je u prvih devet mjeseci ove godine na cestama u Bosni i Hercegovini život izgubilo 269 ljudi i to 136 u Federaciji BiH i 133 u Republici Srpskoj, piše Oslobođenje.
Iako postoje brojna ministarstva i stručni timovi koji se bore za smanjenje broja stradalih na bh. cestama i broja saobraćajnih nesreća, gotovo da nema dana bez saobraćajnih nesreća sa nastradalim. Sigurnosti saobraćaja bi se trebali baviti ministarstva obrazovanja, prometa i komunikacija, zdravstva i unutrašnjih poslova.
Kako smanjiti broj tragedija na cestama i broj saobraćajnih nesreća? Da li ćemo taj dan dočekati kad dočekamo 200-300 davno obećanih kilometara autoceste? Hoće li brojne institucije i ministarstva konačno opravdati broj zaposlenih koji se “bave” ovim problemom?
Sarajevska policija je u našoj zemlji na najoriginalniji način pokušala da doprinese smanjenju broja saobraćajnih nesreća. Jedinica za saobraćaj MUP-a Kantona Sarajevo je počela da oduzima vozila onima koji voze bez vozačke dozvole, prolaze kroz crveno svjetlo, pretiču nepropisno… Zanimljivo je da takvi vozači, za divno čudo, uspiju da ostati neozlijeđeni.
Policija u glavnom gradu BiH, jedina u našoj zemlji, po nalogu prekršajnog odjeljenja Općinskog suda Sarajevo, već mjesecima privremeno oduzima automobile i motocikle (11 oduzetih), a nedavno je jedan automobil zaplijenjen trajno.
Međutim, ono što će biti potpuna novost, za Oslobođenje je otkrio komandir Jedinice za saobraćaj MUP-a KS-a Nusret Selimović.
“To je upućivanje višestrukih povratnika u pravljenju teških saobraćajnih prekršaja na vanredne ljekarske preglede. Cilj je da se preispita njihova sposobnost rasuđivanja. Postoji zakonska mogućnost da se osobi koja ne prođe ljekarski pregled oduzme vozačka dozvola do daljnjeg. Poduzet ćemo još neke mjere o kojima sad ne bih govorio”, rekao je Selimović.
(MOJportal)